Azərbaycanda “bazar” sözündən ibarət çoxsaylı dağ, çay, dərə və məkan adları mövcuddur - Adnabazar, Seyidbazar, Astraxanbazar, Bazarçay, Bazardüzü, Bazaryurd və s.
Yuxarı Qarabağın Xaçın nahiyəsində, Qubadlı, Zəngilan, Kəlbəcər, Sabirabad, Dəvəçi və Zaqatala rayonlarında Bazar adlı yaşayış yerlərinin olması bir sıra tədqiqatlarla təsdiqlənib. Məhz bu səbəbdən də bu zərbxananın dəqiq yerləşmə məkanı barədə qəti fikir söyləmək mümkün deyil.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika Fondunda Elxani hökmdarı Süleymanın dövründə (hicri 739 – 746 = 1338 – 1345) Bazar zərbxanasında zərb edilmiş ikili gümüş dirhəm qorunur. Dirhəmdəki əksər yazılar ərəb qrafikası, yalnız hökmdarın adı uyğur qrafikası ilə həkk edilmişdir.
Dirhəmin üz tərəfinin mərkəzində üç sətir var. Birinci sətirdə ərəb əlifbası ilə "Sultan", ikinci sətirdə uyğur əlifbası ilə "Süleyman", üçüncü sətir ərəb əlifbası ilə "Allah onun hakimiyyətini davamlı etsin" sözləri həkk olunub. Bu yazıların ətrafında isə hicri təqvimi ilə zərb ili və zərbxananın adı oxunur: “Yeddi yüz qırx birinci ildə Bazarda zərb edilib”).
Dirhəmin digər üzünə isə “Allahdan başqa ilah yoxdur, Muhəmməd Allahın elçisidir”, ətrafına isə dörd İslam xəlifəsinin adları (Əbubəkr, Ömər, Osman, Əli) həkk edilmişdir (foto 1).
Süleymanın hakimiyyəti dövründə Beyləqan, Bərdə, Naxçıvan, İrəvan, Təbriz, Ərdəbil və d. zərbxanalarda qızıl əşrəfilər (4,4 – 8 q), mis felslər (1 - 2 q) və dövrün əsas sikkələri, müxtəlif çəkili gümüş dirhəmlər (0,7 - 5,4 q) zərb edilmişdir. Məhz belə sikkələrdəki yazılara əsasən bu hökmdar “sultan” tituluna malik olmuşdur.
Numizmatik araşdırmalara əsasən Bazar zərbxanasının fəaliyyəti XIII əsrin sonunda başlamış və Elxani hökmdarı Ənuşirvan (hicri 745-757 = 1344 - 1356) dövründə də davam etmişdir.

Rare Coins of the Bazar City-Mint
Coins minted in Azerbaijan are among the important finds for the study of medieval history and monetary economy. Thanks to numismatic finds from the Hulaguid (Ilkhanid) period, it is possible to gather information about the Bazar city-mint, whose name survives only on coins.
In Azerbaijan there are numerous names of mountains, rivers, valleys, and localities containing the word "bazar" — Adnabazar, Seyidbazar, Astrakhanbazar, Bazarchay, Bazardüzü, Bazaryurd, and others.
A number of studies have confirmed the existence of settlements called Bazar in the Khachin district of Upper Karabakh, as well as in the Gubadli, Zangilan, Kalbajar, Sabirabad, Devechi, and Zagatala districts. For this reason, it is not possible to state with certainty the exact location of this mint.
The Numismatics Fund of the National Museum of History of Azerbaijan holds a double silver dirham minted at the Bazar mint during the reign of the Ilkhanid ruler Suleiman (Hijri 739–746 = 1338–1345). Most of the inscriptions on the dirham are in Arabic script, with only the ruler's name inscribed in Uyghur script.
The obverse of the dirham bears three lines at its center. The first line, in Arabic script, reads "Sultan"; the second line, in Uyghur script, reads "Suleiman"; the third line, in Arabic script, reads "May God perpetuate his rule." Around these inscriptions, the year of minting according to the Hijri calendar and the name of the mint can be read: "Minted in Bazar in the year seven hundred and forty-one."
On the reverse of the dirham is inscribed "There is no god but God, Muhammad is the messenger of God," surrounded by the names of the four Islamic caliphs (Abu Bakr, Umar, Uthman, Ali) (Photo 1).
During Suleiman's reign, gold ashrafis (4.4–8 g), copper fulus (1–2 g), and the principal coins of the era — silver dirhams of varying weight (0.7–5.4 g) — were minted at the Baylaqan, Barda, Nakhchivan, Yerevan, Tabriz, Ardabil, and other mints. It is precisely on the basis of the inscriptions on such coins that this ruler is known to have held the title of "sultan."
According to numismatic research, the Bazar mint began operating at the end of the 13th century and continued to function during the reign of the Ilkhanid ruler Anushirvan (Hijri 745–757 = 1344–1356).