AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində, tarix elmləri doktoru (1966), əməkdar elm xadimi (1982), SSR Dövlət mükafatı laureatı (1986) Sara Aşurbəyliyə məxsus materiallar qorunur.
Bu gün-27 yanvar tarixçi-alim Sara Aşurbəylinin doğum günündən 116 il ötür. Sara Aşurbəyli 1906-cı il yanvarın 27-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Zəngin ailədə böyümüş, milli adət və ənənələrə uyğun şəkildə təlim və tərbiyə almış S.B.Aşurbəyli 1925-ci ildə İstanbulda Müqəddəs Janna d-Ark adına fransız kollecini bitirib.
1930-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) şərqşünaslıq fakültəsini, 1941-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun xarici dillər fakültəsini, həmçinin Azərbaycan Rəssamlıq Məktəbini (1941) bitirmişdir. Ali təhsilini başa vurduqdan sonra Azərbaycan Dövlət Universitetində baş müəllim, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunda dekan vəzifəsində çalışmışdır. Ali məktəblərdə Azərbaycan tarixi, Qərb və Şərq mədəniyyətləri haqqında mühazirələr oxumuşdur. O, Yaxın və Orta Şərq xalqları tarixinin bilicisi olmaqla yanaşı, həm də rəssam və musiqiçi idi. Qeyd edək ki, müəllifi Sara xanım olan “Göy-göl” adlı rəsm əsəri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunda qorunur.
Sara xanım Azərbaycan dram teatrında rəssam-dekorator, məktəbdə müəllim işləmiş, sonralar müəllimi Üzeyir Hacıbəyovun dəvəti ilə 15 il Konservatoriyada xarici dildən dərs demişdir. Sara Aşurbəyli 1930-1933-cü illərdə Azərbaycan Tarixi Muzeyində Tarixi etnoqrafiya şöbəsində, 1956-1958-ci illərdə isə Orta əsrlər tarixi şöbəsinin müdiri vəzifəsində fəaliyyət göstərib.
S.Aşurbəyli Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda baş elmi işçi, Tarix İnstitutunda elmi katib, baş elmi işçi və aparıcı elmi işçi vəzifələrində işləmiş, 1993-cü ildən ömrünün sonuna qədər AEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi olmuşdur.
O, "Bakının tarixinə dair oçerklər", "Orta əsrlərdə Azərbaycan və Hindistanın iqtisadi və mədəni əlaqələri" və "Şirvanşahlar dövlətinin tarixi" kitablarının müəllifidir. Bu tədqiqatlarına görə Sankt-Peterburqda tarix elmləri namizədi, 1966-cı ildə isə Tbilisidə tarix elmləri doktoru adına layiq görülmüşdür. Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə həsr etdiyi məqalələrinə, tədqiqatlarına görə isə o, Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, "Şöhrət" ordeni və respublikanın əməkdar elm xadimi adı ilə mükafatlandırılmış, Xəzər Universitetinin Fəxri Doktoru adını almışdır. Görkəmli alim 2001-ci il iyulun 17-də 95 yaşında Bakıda vəfat etmişdir.
Böyük tarixçinin ömrünü verdiyi əsərləri onun vəfatından sonra müəllifin həyatını davam etdirməkdədir. Sara xanım bundan sonra da hələ neçə-neçə nəsillərin, tarixçilərin örnək mənbəyi olacaqdır.
Qeyd edək ki, Sara Aşurbəyliyə məxsus təqdim olunan materiallar muzeyin Sənədli mənbələr və Təsviri Materiallar fondlarında qorunur.

В Национальном музее истории Азербайджана НАНА хранятся материалы, принадлежащие доктору исторических наук (1966 г.), заслуженному деятелю науки (1982 г.), лауреату Государственной премии СССР (1986 г.) Саре Ашурбейли.
27 января исполнилось 116 лет со дня рождения историка Сары Ашурбейли. Она родилась 27 января 1906 года в городе Баку. Выросшая в обеспеченной семье, воспитанная в соответствии с национальными обычаями и традициями, Сара Ашурбейли в 1925 году окончила Французский колледж имени Святой Жанны д'Арк в Стамбуле.
В 1930 году она окончила факультет востоковедения Азербайджанского Государственного Университета, в 1941 году факультет иностранных языков Азербайджанского Государственного Педагогического института, и в том же году (1941) Азербайджанское Художественное Училище.
После окончания института С.Ашурбейли работала старшим преподавателем Азербайджанского Государственного Университета (ныне Бакинский Государственный Университет) и деканом в Азербайджанском Педагогическом институте. Она читала лекции по истории Азербайджана, о западной и восточной культуре. Она была не только знатоком истории народов Ближнего и Среднего Востока, но и художником и музыкантом. Следует отметить, что картина Сары ханум «Гёй-Гёль» хранится в Фонде изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана.
Сара ханум работала художником-декоратором в Азербайджанском драматическом театре и преподавателем в школе. По приглашению своего учителя Узеира Гаджибекова в течение 15 лет в консерватории преподавала иностранные языки. В 1930-1933 годах работала в отделе исторической этнографии Музея Истории Азербайджана, а в 1956-1958 годах заведующим отделом средневековой истории. Затем С.Ашурбейли работала старшим научным сотрудником Института Востоковедения Академии Наук Азербайджана, ученым секретарем, старшим научным сотрудником и ведущим научным сотрудником Института истории. С 1993 года и до конца жизни была ведущим научным сотрудником Института археологии и этнографии АНА.
Она является автором книг «Очерки по истории Баку», «Культурные связи Азербайджана и Индии в средние века» и «История государства Ширваншахов». За эти исследования ей была присуждена степень кандидата исторических наук в Ленинграде (ныне Санкт-Петербурге), а в 1966 году присвоено звание доктора исторических наук в Тбилиси. За статьи и исследования, посвящённые истории и культуре Азербайджана, она была удостоена Государственной премии Азербайджана, ордена Славы, звания заслуженного деятеля науки Республики, а также получила звание почетного доктора университета Хазар. Выдающийся ученый Сара Ашурбейли скончалась 17 июля 2001 года в возрасте 95 лет в Баку.
Труды великого историка продолжают её жизнь и после смерти. Сара ханум и впредь будет образцом для многих поколений историков.
Материалы, принадлежащие Саре Ашурбейли, хранятся в Фонде Документальных источников и в Фонде изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана НАНА.