AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları tanınmış kino ustası Yaşar Nurinin yaşadığı evində olublar. Yaşar Nurininin yaradıcılıq fəaliyyəti haqqında xanımı Rəhimə Nuriyeva ilə söhbət etdikdən sonra aktyorun şəxsi əşyaları muzey əməkdaşlarına təqdim olunub.
Toplanan materiallar arasında "Humay" mükafatı, “Simurq” Milli Mükafat Fondunun diplomu, M.Əzizbəyov adına Dövlət Dram Teatrının vəsiqəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Teleradio Verilişləri Şirkətinin vəsiqəsi, yubiley dəvətnamələri, müxtəlif film və tamaşalarda rol aldığı səhnələrdən çəkilmiş şəkillər yer alır.
Görkəmli sənətkarın şəxsi əşyaları muzeyin Sənədli Mənbələr Elmi Fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimova və şöbənin əməkdaşı Nərmin Bağırova vasitəsilə muzeyə təhvil verilib.

Личные вещи народного артиста Азербайджана Яшара Нури переданы в музей
Сотрудники Национального музея истории Азербайджана НАНА посетили дом известного актёра Яшара Нури. После разговора с супругой актера Рахимой Нуриевой о творческой деятельности Яшара Нури сотрудникам музея были переданы личные вещи актера.
Среди собранных материалов премия «Хумай», диплом Фонда национальной премии «Симург», грамота Государственного драматического театра имени М.Азизбекова, грамота Государственной телерадиовещательной компании Азербайджанской Республики, юбилейные приглашения, фотографии из различных фильмов и спектаклей.
Личные вещи выдающегося художника были переданы музею через заведующую отделом научного фонда документальных источников Эсмиру Рагимову и сотрудницу отдела Нармин Багирову.