“Tarix yazan qəhrəmanlar” layihəsi çərçivəsində şəhid ailələrinin üzvləri və Vətən Müharibəsinin qaziləri Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini ziyarət ediblər.
Ziyarət zamanı muzeyin icraçı direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov qonaqları salamladı və şəhid ailələrinə səbr diləyərək, Vətənimizin bütövlüyü və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirələrinin muzeydə hər zaman əziz tutulduğunu qeyd etdi. Sonra F.Cabbarov muzeydə yaradılan Vətən Müharibəsi fondu və şəhidlərə həsr edilmiş sərgi, tədbirlər barədə ətraflı məlumat verdi. Həmçinin bu istiqamətdə işlərin davam etdiriləcəyini və Vətən Müharibəsinin iştirakçıları haqqında (MATM materialları əsasında) kitabın hazırlanacağını da bildirdi.
Daha sonra Muzeyin İnnovasiyalar və Təhsil Proqramları şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərovanın təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikasının Şəhid Ailələri , Səbail rayonu Əlillər və Müharibə Veteranlarının Müdafiəsi İctimai Birliyi şöbəsinin, Xətai rayonu Yeni İctimai Nəzarət Təşkilatı şöbəsinin dəstəyi ilə dəvət olunmuş qonaqlara H.Z.Tağıyevin xatirə muzeyi haqqında ətraflı məlumat verildi. Qeyd olundu ki, şəhidlərin xatirə əşyalarının qorunub saxlanılması, tədqiq və təbliğ edilməsi üçün ən etibarlı yer məhz muzeylərdi. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində də toplanılan xatirə əşyaları muzey əməkdaşları tərəfindən yüksək diqqət və qayğı ilə mühafizə edilir.
Sonda "Zefer TV v-n" kanalının sədri və baş redaktoru, I və II Qarabağ müharibəsi qazisi Məhərrəm Əliyev tərəfindən şəhid ailələrinə, qazilərə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Sahibə Ələkbərovaya Fəxri Fərman təqdim edildi.
Qeyd edək ki, şəhid ailələri və qazilərin mədəni reabilitasiyasına dəstək göstərmək məqsədilə muzeyə belə ekskursiyaların davamlı şəkildə təşkil ediləcəyi nəzərdə tutulub.

Члены семей шехидов и ветеранов Отечественной войны в рамках проекта «Наши герои, написавшие историю» посетили Национальный музей истории Азербайджана.
В ходе визита исполнительный директор музея, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров поприветствовал гостей, выразил соболезнования и пожелал терпения семьям шехидов, отметив, что в музее всегда бережно хранят память о героях, погибших за территориальную целостность и освобождение наших территорий. Затем Ф. Джаббаров подробно рассказал о созданном в музее Фонде Отечественной войны, о выставке и мероприятиях, посвященных памяти шехидов. Он также сообщил, что работа в этом направлении будет продолжена и будет подготовлена книга об участниках Отечественной войны (по материалам НМИА).
Затем гостям мероприятия, организованного научным сотрудником отдела инноваций и образовательных программ музея Сахибой Алекперовой при поддержке Управления семей шехидов Азербайджанской Республики, Общественного объединения защиты инвалидов и ветеранов войны Сабаильского района, Организации общественного контроля Хатаинского района была дана подробная информация о мемориальном музее Г.З.Тагиева. Было отмечено, что музеи являются наиболее безопасным местом для хранения, изучения и пропаганды памяти шехидов. Памятные вещи, собранные в Национальном музее истории Азербайджана, с большим вниманием и заботой охраняются сотрудниками музея.
В завершение председатель и главный редактор телеканала «Zefer TV v-n», ветеран I и II Карабахских войн Магеррам Алиев вручил Сахибе Алекперовой Почетную грамоту за внимание и заботу о семьях шехидов и ветеранов.
Следует отметить, что подобные экскурсии в музей будут организовываться на регулярной основе в целях поддержки культурной реабилитации семей шехидов и ветеранов.