Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi 1 mart 2022-ci il tarixində - Od çərşənbəsi günü ziyarətçiləri əfsanələr dolu sərgiyə dəvət edir. Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, rəssam Əjdər Qafarovun sərgsinin adı Azərbaycan nağıllarının son cümləsi ilə “Göydən üç alma düşdü” adlanır.
Cəbhə xatirələri, eləcə də vətənpərvərlik və batal janrında bir sıra rəsm əsərləri, həmçinin “Qarabağ atı”, “1175-ci il dəniz döyüşü” və s. animasiya filmləri üçün rəsmlər çəkmiş Əjdər Qafarovun yaratdığı nağıllar dünyasının rəngarəng aləmi sizə bu Novruz günlərində şux əhval-ruhiyyə bağışlamaqla nağıllarımızın bildiyimiz və bilmədiyimiz məqamları haqqında düşünməyə dəvət edəcək. Hər bir nağıl fraqmentinin təsviri rəssamın öz xəyalının nəticəsidir – Məlikməmmədi və divi, Göyçək Fatma və Cırtdanı biz məhz rəssamın gözü ilə görürük.
Əjdər Qafarov Bakıda anadan olub, burada yaşayıb yaradıcılıqla məşğuldur. Uşaq yaşlarından rəssamlığa böyük həvəs göstərərək həqiqi hərbi xidmətdən qayıdandan sonra Rəssamlıq peşə məktəbində oxumuş və Elmi Bərpa Mərkəzində işləmişdir. Mərkəzdə çalışdığı dövrdə o, Azərbaycan və dünya klassiklərinin əsərləri ilə tanış olmuş, işgüzarlığı və bilikləri sayəsində rəngkarlıq üzrə bərpaçı-rəssam kimi tanınmışdır. Lakin 1991-ci ildə Vətən səmasını qara buludlar tutanda rəssam öz fırçasını avtomatla əvəz etmişdir, Birinci Qarabağ müharibəsində iştirak etmiş, yaralanmışdır. Əsgər kimi hərbi xidmətə başlayan Əjdər Qafarov 1997-ci ildə gizir rütbəsində ordu sıralarından tərxis olunmuşdur. İlk dövrlərdə yaradıcılığının əsasını cəbhə xatirələri və batal janrı təşkil edən rəssam tədricən uşaqlar üçün animasiya filmləri və kitabların tərtibatında iştirak etmişdir. 2013-cü ildən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bərpaçı- rəssam kimi çalışan, həmçinin muzeyin ekspozisiyası və sərgiləri üçün tarixi mövzularda əsərlər yaradan rəssam uşaqlara olan sevgisini nağılların illüstrasiya olunmasında biruzə verməklə davam edir.
2022-ci ilin baharın ilk günlərində Əjdər Qafarov sənətsevərlərə nağıllarımız mövzusuna həsr olunan əsərlərdən ibarət kolleksiyanın yer aldığı “Göydən üç alma düşdü” fərdi sərgisini təqdim edir.
Sərginin iş rejimi: 1 – 7 mart 2022 (giriş sərbəstdir, pulsuzdur)
Sərgidə COVİD 19 pandemiyası ilə bağlı qaydalara riayət olunması (tibbi maska taxmaq, sosial məsafə saxlamaq) mütləqdir.

Национальный музей истории Азербайджана приглашает посетителей на выставку, полную легенд – Од чершебеси – день огня. Выставка художника Аждара Гафарова, участника Первой Карабахской войны, называется «С неба упали три яблока» – конечной фразой азербайджанских сказок.
Являясь автором ряда картин в патриотическом и батальном жанрах, а также таких работ, как «Карабахский конь», «Морской бой 1175 года» и рисунков для анимационных фильмов, Аждар Гафаров посредством созданного им красочного мира сказок, предложит вам задуматься об известных и неизвестных нам моментах в наших сказках, подарив вам хорошее настроение в эти дни Новруза. Описание каждого фрагмента сказки является результатом собственных воображений художника – мы видим Меликмамеда и Див (великан), Прекрасную Фатьму и Джыртдана глазами художника.
Аждар Гафаров родился в Баку, здесь живет и работает. После возвращения с действительной военной службы учился в Профессиональном художественном училище и работал в Научно-реставрационном центре. За время работы в центре он познакомился с произведениями азербайджанских и мировых классиков, благодаря своему трудолюбию и знаниям, он стал одним из лучших художников-реставраторов в области живописи. Однако в 1991 году, когда небо родины затмили черные тучи, художник сменил кисть на автомат, принял участие в Первой карабахской войне и был ранен. Аждар Гафаров, начавший военную службу солдатом, был уволен из армии в 1997 году в звании прапорщика. В первые годы художник, творчество которого основывалось на фронтовых воспоминаниях и батальном жанре, систематически участвовал в оформлении мультипликационных фильмов и книг для детей. Художник, с 2013 года работающий художником-реставратором в Национальном музее истории Азербайджана, создающий произведения на историческую тематику для музейных экспозиций и выставок, проявляет свою любовь к детям в иллюстрировании сказок.
В первые дни весны 2022 г. Аждар Гафаров представляет любителям искусства персональную выставку под названием «С неба упали три яблока», в которую вошла коллекция работ на тему наших сказок.
Режим работы выставки: 1 – 7 марта 2022 г. (вход свободный)
На выставке необходимо соблюдать правила пандемии COVID-19 (ношение медицинской маски и соблюдение социальной дистанции).