Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatlarında tarixi-mədəni irsimizin əksi” adlı silsilə layihə çərçivəsində növbəti görüş keçirilib.
S.C.Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasında fəalliyyət göstərən Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin (RUGİM) “Gənc bələdçi” dərnəyinin dəvəti ilə Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşları - Qənirə Qafarlı və Kubra Dadaşova tərəfindən liseydə mühazirə təşkil olunub. Q.Qafarlı şagirdlərə "Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatlarında tarixi-mədəni irsimizin əksi" mövzusunda mühazirə deyib. Slaydlarla müşayiət olunan mühazirədə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında qorunan Qarabağın və Şuşa şəhərinin tarixi, mədəniyyəti və etnoqrafiyasını əks etdirən materiallar haqqında, həmçinin muzeyin ekspozisiyası və fondları haqqında ətraflı məlumat verilib. Mühazirə zamanı "Gənc bələdçi" dərnəyinin təşkilatçılığı ilə Qarabağ bölgəsinin XIX əsrin sonlarına aid olan gümüş kəməri nümayiş olunub. Mühazirə şagirdlər tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sonda "Gənc bələdçi" dərnəyinin rəhbəri Günel Quliyeva bu kimi tədbirlərin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini və muzey-məktəb əlaqələrinin intensivliyinin vətənpərvər nəslin böyüməsində mühüm rol oynadığını qeyd edərək, muzey əməkdaşlarına öz təşəkkürünü bildirib.

В связи с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом Шуши» в Азербайджанской Республике в рамках проекта «Отражение нашего историко-культурного наследия в экспонатах Национального музея истории Азербайджана» состоялась очередная встреча с сотрудниками Отдела инноваций и образовательных программ Национального музея истории Азербайджана.
По приглашению кружка «Юный гид» Республиканского центра развития детей и молодёжи (РЦРДМ), действующего в Республиканской гуманитарной гимназии им. С.К. Пешавари сотрудники отдела инноваций и образовательных программ музея Ганира Гафарлы и Кюбра Дадашева организовали мероприятие с проведением лекции. Г.Гафарлы прочитала лекцию на тему «Отражение нашего историко-культурного наследия в экспонатах Национального музея истории Азербайджана». В лекции, сопровождаемой показом слайдов, была представлена подробная информация о материалах, отражающих историю, культуру и этнографию Карабаха и Шуши, хранящихся в фондах Национального музея истории Азербайджана, а также об экспозиции и фондах музея. В ходе мероприятия был продемонстрирован серебряный пояс конца 19 века Карабахского региона, который представил кружок «Юный гид». Лекция вызвала у учащихся большой интерес.
В завершение руководитель кружка «Юный гид» Гюнель Гулиева поблагодарила сотрудников музея, отметив, что подобные мероприятия имеют большое значение, и интенсивность музейно-школьных отношений играет важную роль в росте патриотического поколения.