2021-ci ilin yanvar ayından Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondu üçün toplanan 2000-dən çox materiallar içərisində igid qəhrəmanımız Orxan Həsənovun da şəxsi əşyaları (tibb çantası, hərbi geyimi, 15 ədəd fotoşəkili) yer alır.
Bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin baş çavuşu, sanitar-atıcı, Vətən Müharibəsinin qazisi Orxan Həsənovun 30 yaşı tamam olur. Həsənov Orxan Vidadi oğlu 29.03.1992-ci ildə Quba rayonunda anadan olub. O.Həsənov 2010-cu ildə həmin rayonun orta məktəbini bitirdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin Şəmkir sərhəd dəstəsində müddətli hərbi xidmətdə olub. 2014-2016-cı illərdə Xüsusi Təyinatlı Dəstədə xidmətini davam etdirib. 2020-ci ildə Vətən Müharibəsinin başlanmasından iki ay əvvəl Xüsusi təyinatlı qüvvələrə ezam olunaraq, təlimlərdə iştirak edib. Orxan Həsənov müharibə başlayanda taborun tibb qrupunun komandiri vəzifəsinə təyin olunub. Muzeyə verdiyi məlumata əsasən O.Həsənov üç gün yaralıları təxliyyə etdikdən sonra özü könüllü taborun 4-cü qrupunun sanitarı vəzifəsinə keçib. Döyüş zamanı yaralılara vaxtı-vaxtında ilkin tibbi yardım göstərib (100-dən çox yaralı hərbçini xilas edərkən istifadə etdiyi qayçısını xüsusi təəssüratlarla muzeyə təhvil verib).
O.Həsənov Cəbrayılın, Füzulinin, Xocavəndin, Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Şuşa döyüşlərində yaralandığına baxmayaraq təxliyə olunmaq istəməmiş, döyüşü davam etdirmişdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün qazi Orxan Həsənov “Cəbrayılın azad olunmasına görə” “Şuşanın azad olunmasına görə”, “Cəsur döyüşçü”, “Vətən müharibəsi iştirakçısı” medalları ilə təltif olunub. Orxan Həsənov hal-hazırda Sumqayıt şəhərində yerləşən "N" saylı hərbi hissədə Xüsusi Təyinatlı Dəstədə xidmətini davam etdirir.
Muzey adından qazimizi doğum günü münasibətilə təbrik edir, can sağlığı və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Среди более, чем 2000 материалов, собранных с января 2021 года для Фонда Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана, хранятся также личные вещи отважного героя Орхана Гасанова (медицинская сумка, военная форма, 15 фото).
Сегодня старшему сержанту Вооруженных Сил Азербайджана, стрелку-санитару, ветерану Отечественной войны Орхану Гасанову исполняется 30 лет. Гасанов Орхан Видади оглы родился 29 марта 1992 года в Губинском районе. После окончания в 2010 году средней школы О.Гасанов с июля приступил к военной службе в Шамкирском пограничном отряде Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики. В 2014-2016 годах продолжил службу в Группе Специального Назначения. В 2020 году, за два месяца до начала Отечественной войны, был направлен в спецназ для участия в учениях. Когда началась война, Орхан Гасанов был назначен командиром медицинской группы батальона. По предоставленным данным музею, после трехдневной эвакуации раненых О.Гасанов добровлльно перешёл на должность санитара 4-й группы батальона. Во время боёв он оказывал своевременную первую помощь раненым (ножницы, которыми он спас более 100 раненых бойцов, передал музею с особыми впечатлениями).
О.Гасанов принимал участие в боях за освобождение Джебраила, Физули, Ходжавенда и Шуши. Несмотря на ранение в боях под Шушой, он отказался эвакуироваться и продолжил боевые действия.
Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева за отважное исполнение своих обязанностей при выполнении задач, возложенных на воинскую часть, ветеран Орхан Гасанов награжден медалями «За освобождение Джебраила», «За освобождение Шуши», «Отважный боец», «Участник Отечественной войны». Орхан Гасанов в настоящее время продолжает службу в воинской части N в Сумгайыте.
От имени музея поздравляем нашего ветерана с днём рождения, желаем ему крепкого здоровья и успехов в дальнейшей работе.