XIX əsrin əvvəllərində Salyan qəzasının, indiki Neftçala rayonunun Tatarməhlə kəndi ərazisində "Allah mədəni" (“Bojıy promısel”) adlanan məşhur balıqçılıq müəssisəsi fəaliyyət göstərirdi. Lakin müəssisədə yanğın baş verməsi səbəbi ilə 1841-ci ildə vətəgələr, xəstəxana, inzibati idarə və yaşayış sahələri ilə birlikdə indiki Neftçala rayonunun Bankə qəsəbəsinə köçürülür.
XIX əsrdə Bankənin adı bütün Avropada məşhur idi. Burada zəngin balıq vətəgələri və iri balıqçılıq müəssisəsi vardı. Belə müəssisələrdən birinin sonuncu sahibi də məşhur neft sahibkarı Hacı Zeynalabdin Tağıyev olmuşdur. Belə ki, Bankədə istehsal olunan qara kürünün dadı və şöhrəti hətta Amerikaya qədər yayılmışdır. Bankə çoxmillətli qəsəbə idi. Burada yerli əhalidən başqa çoxlu sayda cənubi azərbaycanlılar, ruslar, tatarlar, gürcülər və s. millətlərdən olan yüzlərlə muzdlular çalışırdı. O vaxtlar yayılmış vəba, taun kimi xəstəliklərin balıqçılar arasında yayılmasının qarşısını almaq üçün zəruri tədbirlər görülürdü. Bu səbəbdən Azərbaycanda ilk aptek 1850-ci ildə Salyan qəzasında, indiki Neftçala rayonunun Bankə qəsəbəsində, balıqçı gəmisində yaradıldı. Aptek XX əsrin əvvəllərində Bankə balıq vətəgəsinin binasına- indiki binaya köçürülmüşdür. Qırmızı kərpicdən tikilən bu qədim binanın isə iki əsrə yaxın yaşı var.
Gəmilərlə Rusiyadan gətirilən zəngin dərman ehtiyatına malik olan aptek nəinki yerli əhalinin, hətta regionda yerləşən qonşu kənd, qəsəbə və şəhərlərin də tibbi ehtiyacını ödəyirdi. Hətta Bakı, Gəncə, Lənkəran kimi şəhərlərdən də həkimlər və xəstələr çətin əldə olunan dərmanlar üçün ölkənin bu ilk və yeganə aptekinə üz tuturdular. Aptek binasının ikinci mərtəbəsindən 1960-cı ilin əvvəllərinə kimi yaşayış binası kimi də istifadə olunmuşdur. Aptek əvvəllər olduğu kimi, bu gün də əhaliyə xidmət edir.
Qeyd edək ki, muzeyin fondlarının zənginləşdirilməsi məqsədilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələrin Elmi Fondu şöbəsənin əməkdaşı Nərmin Nəzərova Neftçalaya getmiş və aptekin müdiri Vüqar İsmayılovla görüşmüşdür. V.İsmayılov tərəfindən muzey əməkdaşına həmin aptekə aid dəyərli materiallar təqdim edilmişdir.

В начале XIX века на территории села Татармехле Сальянского района (ныне Нефтчалинский район) было расположено известное рыболовное предприятие под названием «Аллах Медени» («Божий промысел»). Однако из-за пожара на предприятии в 1841 году оно вместе с больницами, административными учреждениями и жилыми кварталами было перенесено в нынешний посёлок Банка Нефтчалинского района.
В XIX веке Банка была известна во всей Европе. Здесь имелись богатые рыбные артели и крупное рыболовное предприятие. Последним владельцем одного из таких предприятий был известный нефтяной предприниматель Гаджи Зейналабдин Тагиев. Вкус и слава черной икры, производимой в Банке, дошли вплоть до Америки. Банка была многонациональным поселением. Помимо местного населения здесь работали сотни наемников из разных народов - азербайджанцы с юга, русские, татары, грузины и др. В то время были приняты необходимые меры для предотвращения распространения среди рыбаков таких болезней, как холера и чума. В связи с этим в 1850 году в Азербайджане, в Сальянском уезде, в современном поселке Банка Нефтчалинского района, была основана первая аптека на рыбацком судне. В начале XX века аптеку перенесли в нынешнее здание рыбной артели Банки. Этому старинному зданию, построенному из красного кирпича, около двух веков.
Аптека, имеющая богатый запас медикаментов, привозимых из России морским путем, обеспечивала медицинские потребности не только местного населения, но и близлежащих сел, поселков и городов области. Даже врачи и пациенты из таких городов, как Баку, Гянджа и Лянкяран обращались в эту первую и единственную в стране аптеку за труднодоступными лекарствами. До начала 1960-х годов второй этаж здания этой аптеки был жилым. Сегодня, как и прежде, аптека продолжает обслуживать население.
Отметим, что с целью пополнения фондов музея, сотрудник Научного фонда документальных источников Национального музея истории Азербайджана Нармин Назарова побывала в Нефтчале, где встретилась с заведующим вышеназванной аптеки Вугаром Исмаиловым, который в свою очередь вручил сотруднику музея очень ценные материалы, связанные с созданием и деятельностью аптеки.