Azərbaycan xalqının böyük şəxsiyyəti, görkəmli yazıçı, həkim və ictimai-siyasi xadim Nəriman Nərimanov 1870-ci il 14 aprel tarixində Tiflis şəhərində anadan olmuşdur. Qori Müəllimlər Seminariyasını bitirmiş və məşhur xeyriyyəçi H.Z.Tağıyevin köməyi ilə tibb təhsili almışdır. Hələ gənc yaşlarında Bakıda kitabxana-qiraətxana açmış və ana dilində məktəblər üçün dərsliklər hazırlamışdır.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr, Hədiyyələr və xatirə əşyaları və Fotoneqtiv fondlarında ictimai xadim N.Nərimanova məxsus yazı ləvazimatı, qəzet, jurnal və bir sıra foto materiallar qorunur. Qeyd edək ki, həmin materiallar arasında Ali Pedaqoji İnstitutunun xəbərləri bölməsində İnstitutun təsisatının 3-cü il dönümünə həsr olunan sayında N.Nərimanovun müəllim və tələbələrə müraciəti (Bakı 1925-ci il), həmçinin N.Nərimanovun Həştərxanın ictimai xadimləri arasında fotosu da yer alır.
Xatırladaq ki, N.Nərimanovun 2020-ci il tarixində 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına müvafiq olaraq bütün ölkədə, o cümlədən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində də mütəmadi olaraq silsilə tədbirlər keçirilmişdir.

Выдающаяся личность азербайджанского народа, писатель, врач, общественный и политический деятель Нариман Нариманов родился 14 апреля 1870 года в Тбилиси (Грузия). Он окончил Горийскую учительскую семинарию и получил медицинское образование с помощью известного мецената Г.З.Тагиева. Ещё в молодом возрасте он открыл в Баку библиотеку-читальню и готовил учебники для школ на родном языке.
В фондах Национального музея истории Азербайджана (Фонд документальных источников, Фонд подарков и памятных вещей, Фонд негативных материалов) хранятся чернильный набор, газеты, журналы и ряд фотоматериалов, принадлежащих общественному деятелю Н.Нариманову. Среди этих материалов имеются также обращение Н.Нариманова к педагогам и студентам (Баку, 1925-й год) в разделе новостей Высшего Педагогического Института, посвящённого третьей годовщине со дня основания данного института, а также фотография Н.Нариманова с общественными деятелями Астрахани.
Напомним, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о проведении в 2020 году 150-летия Н.Нариманова, по всей стране, в том числе в Национальном музее истории Азербайджана, регулярно проводились мероприятия.