Muzey əməkdaşı beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
Milli Azerbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika Fondunun müdiri, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova Türkiyə Cumhuriyyətinin Düzce Universiteti, Dokuz Eylül Universiteti və Karadeniz Universitetinin professor-müəllim heyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sosyal Bilimlerde Yeni Yaklaşımlar ve Arayışlar” adlı beynəlxalq simpoziumda məruzə etmişdir.
A.Məmmədova “Elxanlı xanı Ənuşirvan dövrünün Qarabağ gümüş dirhəmi” adlı məruzəsində muzeyin Numizmatika Fondunda qorunan hicri 750 = 1349-ci ildə zərb edilmiş gümüş dirhəm, dövrün pul təsərrüfatı və ticarət əlaqələri haqqında məlumat vermişdir. Həmçinin A.Məmmədova bildirib ki, muzeydə qorunan bu unikal sikkədə ərəbcə “Qarabağda zərb edilib” sözləri həkk edilib.

Заведующая Фондом нумизматики Национального музея истории Азербайджана НАНА, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова выступила на международном симпозиуме под назвванием «Новые подходы и поиски в социальных науках», организованном Университетом Дюздже Турецкой Республики, Университетом Докуз Эйлул и Университетом Карадениз.
А.Мамедова выступила с докладом на тему «Серебряный дирхем Карабаха периода Ильханидского хана Ануширвана», в котором дала информацию о монете, чеканенной в 750 году по хиджры (1349 г.) и хранящейся в Фонде нумизматики, денежном хозяйстве и торговых отношениях того периода. Также А.Мамедова отметила, что на уникальной монете, хранящейся в музее, имеется надпись на арабском языке «Чеканено в Карабахе».