AMEA-nın Ümumi yığıncağı çərçivəsində təşkil olunan sərgi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının baş və icraçı direktorları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, eləcə də xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər tanış olublar.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin də təmsil olunduğu sərgidə muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qonaqlara elmi tədqiqatlar sahəsində əldə edilən əsas nailiyyətlər, nəşrlər və cari tədqiqatlar haqqında məlumat verib. Həmçinin muzeyin nailiyyətləri quraşdırılmış monitorlar vasitəsilə əyani nümayiş etdirilib.
Sərgidə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov da iştirak edib. Akademiyanın elmi nailiyyətlər sərgisində təqdim olunan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin materialları maraqla qarşılanıb və yüksək qiymətləndirilib.

С выставкой, организованной в рамках Общего собрания НАНА, ознакомились заведующая отделом гуманитарной политики, диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, Члены Президиума НАНА, официальные лица государственных и правительственных структур, депутаты Милли Меджлиса, действительные члены и члены-корреспонденты академии, Генеральные и исполнительные директора научных учреждений и организаций НАНА, ректоры высших учебных заведений, а также азербайджанские ученые, проживающие за рубежом.
На выставке, представлен также Национальный музей истории Азербайджана. Генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы дала подробную информацию гостям об основных достижениях в области научных исследований, публикациях и текущих исследованиях в музее. Достижения музея демонстрировались также на встроенных мониторах.
На выставке также принял участие исполнительный директор музея, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров. Материалы Национального музея истории Азербайджана, представленные на выставке научных достижений Академии, были встречены с интересом и получили высокую оценку.