Xalqımızın diplomatiya tarixində müstəsna xidmətləri olmuş Əlimərdan bəy Topçubaşov 1862-ci ilin may ayının 4-də Tiflisdə anadan olub. Bu gün tanınmış ictimai xadim Ə.Topçubaşovun doğum günündən 159 il ötür.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi, onun nüfuzlu şəxsiyyətlərinin fəaliyyəti ilə əlaqədar çox zəngin və müxtəlif səpkili materiallar mühafizə edilir. Onlardan bir neçəsi Əlimərdan bəy Topçubaşova aiddir. Əlimərdan bəyin siyasi fəaliyyətinin mühüm bir hissəsini Azərbaycanı Paris Sülh Konfransında təmsil edən nümayəndə heyətinə rəhbərlik və mühacirət dövrünün əməli işləri təşkil edirdi. Belə ki, muzeydə qorunan, 1923-cü il iyulun 12-də ABŞ ordusunun polkovnik-leytenantı Con Allan Rula yazdığı məktubunun üzərində Azərbaycan nümayəndəliyinin Parisdəki ünvanı göstərilməklə rəsmi ştampı və şəxsi imzası var. Məktubun zərfinin üzərinə də təmsilçiliyimizin möhürü vurulmuşdur.
Materiallar arasında Ə.Topçubaşovun Parisdə yaşadığı evinin üzərindəki xatirə lövhəsini əks etdirən və Azərbaycanın ictimai xadimləri Kamal Abdulla və Vilayət Quliyevin həmin binanı ziyarəti zamanı çəkilmiş fotoşəkillər də yer alır.

Алимардан бек Топчибашев, имевший исключительные заслуги в истории дипломатии нашего народа, родился 4 мая 1862 года в Тифлисе (Грузия). Сегодня исполнилось 159 лет со дня рождения известного общественного деятеля А. Топчибашева.
В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранится богатая и разнообразная коллекция материалов, связанная с историей Азербайджанской Народной Республики и деятельностью ее видных деятелей. Некоторые из них принадлежат Алимардан беку Топчибашеву. Важной частью политической деятельности Алимардан-бека было руководство делегацией, представляющей Азербайджан на Парижской мирной конференции, и практическая деятельность периода эмиграции. Так, хранящееся в музее письмо подполковнику армии США Джону Аллану Рулу от 12 июля 1923 года от Топчибашева имеет официальную печать и личную подпись с указанием адреса азербайджанского представительства в Париже. На конверте письма также стоит печать нашего представительства.
Среди материалов фотография мемориальной доски на доме в Париже, где жил А. Топчибашев, и фотография азербайджанских общественных деятелей Камала Абдуллы и Вилаята Гулиева, во время посещения указанного дома.