AMEA Milli Azəraycan Tarixi Muzeyi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən Qafqaz Zaman Çərçivəsində Şəbəkəsinin (The Caucasus Through Time Network) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda müxtəlif identifikasiyalar üzərindən multikultural hekayələr: Antropoloji və Etnoqrafik yanaşmalar” adlı beynəlxalq seminar keçirilmişdir. Seminar Zoom platforması üzərindən baş tutmuşdur.
Qeyd edək ki, muzeyin gənc alimləri beynəlxalq seminarda öz tədqiqatlarından danışıblar. Azərbaycanda yaşayan müxtəlif etnik azlıqların etnoqrafiyasına həsr olunmuş seminarda muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyasında Azərbaycan yəhudilərinə məxsus maddi-mədəniyyət nümunələri”, Azərbaycan Tarixinin Populyarlaşdırılması və Ekskursiyalar şöbəsinin əməkdaşı Sara Əhmədova “Vürtemberqdən Göygölə - tarixi etnoqrafik baxış”, Etnoqrafiya Elmi Fond şöbəsinin kiçik elmi işçisi Fəridə Xəlilovanın “Azərbaycanda həsirçilik sənətinin inkişafında talış qadınlarının rolu” adlı məruzələrlə çıxış etmişlər. Foto-slaydla baş tutan çıxışlar seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Bununla yanaşı, muzeyin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aslan Qasımov əcnəbi tədqiqatçıları muzeyə, birgə araşdırmaların aparılmasına dəvət etmişdir.

По инциативе Совета Молодых Ученых и Специалистов Национального Музея Истории Азербайджана НАНА и действующей в Великобритании сети «The Caucasus Through Time Network» - «Кавказ сквозь сеть времени» состоялся международный семинар на тему «Мультикультурные истории через разные идентичности в Азербайджане: антропологический и этнографический подход». Семинар прошел на платформе Zoom.
На международном семинаре молодые ученые музея рассказали о своих исследованиях. На семинаре, посвящённом этнографии различных этнических меньшинств, проживающих в Азербайджане, с докладами выступили учёный секретарь музея, д.ф.п.и. Севиндж Насирова на тему «Материально-культурные образцы, принадлежащие азербайджанским евреям, в коллекции Национального музея истории Азербайджана», сотрудник Отдела популяризации истории Азербайджана и организации экскурсий Сара Ахмедова - на тему «От Вюртемберга до Гёйгёля — историко-этнографический взгляд», младший научный сотрудник Научно-фондового отдела этнографии Фарида Халилова - «Роль талышских женщин в развитии искусства плетения рогожи в Азербайджане». Выступления, сопровождаемые показом фотослайдов, были встречены участниками семинара с большим интересом.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов музея Аслан Гасымов пригласил в музей зарубежных исследователей для проведения совместных исследований.