Beynəlxalq Muzeylər Günündə Mingəçevir Dövlət Universiteti tərəfindən tələbələr üçün “Maddi-mədəni sərvətimiz: Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi” adlı tədbir təşkil edilib. Tədbir Zoom platforması üzərindən baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Mingəçevir Dövlət Universitetinin dosenti, Humanitar Fənlər Kafedrasının müdiri Esmira Cəfərova Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin muzeylərin qorunması və inkişafı üçün verdiyi sərəncamların əhəmiyyətindən, Beynəlxalq Muzeylər Gününün Azərbaycanda qeyd olunması tarixindən bəhs edib. E.Cəfərova Universitet adından muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlını və bütün muzey kollektivini peşə bayramları münasibəti ilə təbrik edib.
Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova Cənubi Qafqazın ən böyük və zəngin elmi-tədqiqat və təbliğat muzeyi olan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 ildən çox tarixi ərzində göstərdiyi fəalliyyətindən, müasir dövrdə muzeyin strukturu və elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Tədqiqatçı alim tələbələrə Etnoqrafiya fondunun timsalında muzeydə materialların xüsusi qayğı, diqqətlə qorunması barədə danışıb və fondun necə qurulması, yönləndirilməsi üsullarını əyani şəkildə nümayiş etdirib.
Daha sonra muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin elmi işçisi Ləman Musayeva “Gənclərin milli şüurunun formalaşmasında muzeylərin rolu” məruzəsində gənc nəslin milli şüurunun formalaşması üçün muzeydə həyata keçirdiyi muzey pedaqogikası işindən danışıb.
Sonda Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi Nurəngiz Qarayeva virtual ekskursiya təşkil edərək, izləyiciləri muzeydə nümayiş olunan “Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəylər dövləti” sərgisi və H.Z.Tağıyevin ev muzeyi ilə tanış edib.

В Международный день музеев Мингячевирский государственный университет организовал мероприятие для студентов на тему «Наше материальное и культурное богатство: Национальный музей истории Азербайджана». Мероприятие прошло на платформе Zoom.
Открывая мероприятие, доцент Мингячевирского государственного университета, заведующая кафедрой гуманитарных наук Эсмира Джафарова рассказала о важности распоряжений общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по охране и развитию музеев, об истории празднования Международного дня музеев в Азербайджане. От имени университета Э.Джафарова поздравила генерального директора музея, академика Наилю Велиханлы и весь коллектив музея с профессиональным праздником.
Заведующая научно-фондовым отделом Этнографии, д.ф.п.и., доцент Гюльзада Абдулова дала информацию о деятельности крупнейшего музея Южного Кавказа - Национального музея истории Азербайджана на протяжении более 100 лет, структуре и научной деятельности музея в настоящее время.
Учёный-исследователь рассказала студентам об особой заботе и бережном хранении музейных материалов на примере Фонда Этнографии, а также наглядно продемонстрировала, как формировать и управлять фондом.
Научный сотрудник Отдела научного исследования и презентации истории Азербайджана Ляман Мусаева в докладе «Роль музеев в формировании национального самосознания молодежи» рассказала о роли музейной педагогики в формировании национального самосознания подрастающего поколения на примере работы с молодежью в НМИА.
В завершение научный сотрудник научно-фондового отдела Этнографии Нуренгиз Гараева организовала виртуальную экскурсию и ознакомила участников с выставкой «Низами Гянджеви и государство атабеев Азербайджана» и домом-музеем Г.З.Тагиева.