Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri, Vətən müharibəsinin şəhidi Denis Əliyevin şəxsi əşyaları qorunur.
Milliyyətcə rus olan Denis Əliyev 26 may 1989-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1995-2006-cı illərdə T. Bağırov adına 59 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil alıb.
D.Əliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması uğrunda başlanan Vətən müharibəsi zamanı Cəbrayılın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib və oktyabrın 6-da qəhrəmancasına şəhid olub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Cəbrayılın azad olunmasına görə", "Füzulinin azad olunmasına görə" medallarıı ilə təltif edilib.

В Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи шехида Отечественной войны Дениса Алиева.
Денис Алиев, русский по национальности, родился 26 мая 1989 года в Баку. В 1995-2006 годах учился в средней школе № 59 имени Т.Багирова.
Денис Алиев участвовал в боях за освобождение Джебраила в ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года Вооруженными Силами Азербайджана с целью освобождения оккупированных Арменией территорий и восстановления территориальной целостности Азербайджана. 6 октября героически погиб на поле боя.
Указом Президента Азербайджанской республики за участие в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана и достойное выполнение своих обязанностей при выполнении задач, возложенных на воинскую часть, Денис Алиев был награждён медалями «За Родину», «За освобождение Джебраила, «За освобождение Физули».