Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının sədrliyi ilə keçən iclasda ilk olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamları, AMEA Rəyasət Heyətinin tapşırıqları ilə bağlı görülən işlər diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan olunması ilə əlaqədar təsdiq edilmiş fəaliyyət planına uyğun olaraq cari ilin noyabr ayında muzeydə Şuşa şəhərinin əsasının qoyulmasının 270 illiyinə həsr olunmuş sərginin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bununla əlaqədar sərginin ilkin planı hazırlanıb, muzeyin fondlarında, həmçinin ölkə arxivlərində qorunan materiallar toplanıb, müvafiq mətnlər hazırlanıb.
Muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov cari ildə yerinə yetirilmiş məsələlər barədə ətraflı məlumat verib və şöbələrin yarımillik hesabatları dinlənilib.
İclasda Qarabağ tarixinin ayrı-ayrı problemlərinin tədqiqi istiqamətində də işlərin görüldüyü vurğulanıb. Problem üzrə F.Cabbarovun “Qarabağda və Zəngəzurda ilk erməni-azərbaycanlı münaqişəsi (1905-1906-cı illər)” adlı monoqrafiyasının çapa hazırlanması xüsusi ilə qeyd olunub.
Muzeydə cari ildə mütəmadi olaraq elmi-kütləvi, maarfləndirici tədbirlərin həyata keçirildiyi, məktəblilər üçün ustad dərslərin təşkil olunduğu nəzərə çatdırılıb. Həmçinin muzey əməkdaşlarının Azərbaycan xalqının qədim dövrdən bugünə qədərki tarixini əks etdirən materialların toplanması işi ilə əlaqədar iştirak etdikləri ekspedisiyaların nəticələri də müzakirə olunub.
Muzeydə elmi tədqiqat işləri planlarının yerinə yetirilməsi, beynəlxalq əlaqələr, qrant layihələri, nəşriyyat fəaliyyəti, elmi məqalələr, forumlar, sərgilər, konfranslar, seminarlar, muzeyin rəsmi saytı və klublarının fəaliyyəti məsələlərinə toxunulub.
İclasın sonunda Baş direktor Nailə Vəlixanlı qeyd olunan məsələlərlə bağlı irad və təkliflərini bildirib, görüləcək işlər və qarşıdakı hədəflər haqqında tapşırıqlar verib.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялось очередное заседание Ученого совета. На заседании под председательством генерального директора музея, академика Наили Велиханлы, в первую очередь, было уделено внимание работе, связанной с Распоряжениями Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и поручениями Президиума НАНА. Отмечалось, что в соответствии с планом мероприятий, утвержденным в связи с провозглашением 2022 года «Годом города Шуша», в ноябре текущего года в музее пройдет выставка, посвященная 270-летию города Шуша. В связи с этим подготовлен предварительный план выставки, собраны материалы, хранящиеся в фондах музея и в архивах страны, подготовлены соответствующие тексты.
Исполнительный директор музея, доктор философии по истории, доцент Фархад Джаббаров дал подробную информацию о проделанной в текущем году работе и заслушал полугодовые отчеты отделов.
На заседании было отмечено, что ведется работа по изучению различных проблем истории Карабаха. В связи с этим особо отмечена подготовка к выходу в печать монографии Ф. Джаббарова «Первый армяно-азербайджанский конфликт в Карабахе и Зангезуре (1905-1906 гг.)».
Отмечено, что в текущем году в музее регулярно проводились научно-массовые и просветительские мероприятия, а также организовывались мастер-классы для школьников. Также были обсуждены результаты экспедиций, в ходе которых сотрудники музея участвовали в сборе материалов, отражающих историю азербайджанского народа с древнейших времен до наших дней.
Были затронуты вопросы реализации научных планов, а также вопросы международных связей, грантовых проектов, издательской деятельности, научных статей, форумов, выставок, конференций, семинаров, официального сайта музея и деятельности клубов.
В завершение встречи генеральный директор Наиля Велиханлы выступила с замечаниями и предложениями по вышеуказанным вопросам, а также дала указания относительно предстоящей работы и будущих целей.