11-12 iyun 2022-ci il tarixlərində Türkiyə Cumhuriyyətinin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və 25-dən artıq elmi-tədqiqat müəssisələrinin təşkilatçılığı ilə V Beynəlxalq Paytaxt Təbiət, Sosial və Tibb elmləri Konqresi (V. International "Başkent" Congress on Physical, Social And Health Sciences) keçirilmişdir. Konqresdə AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika fondunun müdiri, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “XIII yüzyılın Dunaysir dirhemleri Kafkasya ile ticari alakaları açıklıyor" adlı məruzə ilə onlayn formatda çıxış etmişdir (həmmüəllif: Qafqazşünasliq İnstitutunun əməkdaşı Babayeva-Şükürova Fərahilə).
Elektron prezentasiyanın müşayiəti ilə təqdim olunan məruzədə ilk dəfə olaraq muzeyin Numizmatika fondunda qorunan Türkiyənin Mardin şəhərindəki Dunaysir zərbxanasında istehsal edilmiş nadir mis sikkələr barədə məlumat verilib. Mardin hökmdarı Artuk Arslan Mansur ibn II İlqazinin (Nəsrəddin, hicri 597 – 637 = 1200 - 1239) hakimiyyəti dövründə zərb edilən belə sikkələr Cənubi Qafqazda Səlcuqlular və Çingizilər dövrünün gümüş sikkələri ilə birgə aşkarlanıblar.
Səlcuqlu hökmdarları I Keyqubad (1220 - 1237), II Keyxosrov (1237 - 1246) dövründə Sivas, Konya və hicri 642 = 1244 - 1245-ci ildə Naxçıvanda zərb edilən gümüş dirhəmlərlə birgə tapılan belə mis sikkələr dövrün pul təsərrüfatı və ticarət əlaqələrini açıqlayır.

11-12 июня 2022 года, при организационной поддержке Министерства культуры и туризма Турецкой Республики и свыше 25 научно-исследовательских учреждений состоялся V Международный столичный конгресс естественных, социальных и медицинских наук (Стамбул). Заведующий фондом нумизматики Национального музея истории Азербайджана НАНА, доктор философии по истории Айгюн Мамедова выступила с докладом на тему «Дунайсирские дирхемы XIII века раскрывают торговые связи с Кавказом» (соавтор: Фарахиля Бабаева-Шукюрова, сотрудник Института Кавказоведения).
В докладе, сопровождаемом электронной презентацией, впервые была представлена информация о редких медных монетах, отчеканенных на монетном дворе Дунайсир в городе Мардин (Турция), хранящихся в нумизматическом фонде Музея. Такие монеты, отчеканенные в период нахождения у власти правителя Мардина – Артука Арслана Мансура ибн Ильгази (Насреддин, 597- 637 хиджры = 1200 -1239), были найдены на Южном Кавказе вместе с серебряными монетами сельджукских правителей и Чингизидов.
Такие медные монеты, найденные вместе с серебряными дирхемами, отчеканенными в период правления сельджукских правителей Кейкубада I (1220 - 1237), Кейхосрова II (1237 - 1246) в Сивасе, Конии и 1244 - 1245 годах (642 г. хиджры) в Нахчыване, раскрывают денежное хозяйство и торговые отношения указанного исторического периода.