Qazaxstan Respublikasının Türküstan şəhərində Ə.Yəsəvi adına Beynəlxalq Qazax-Türk Universitetinin təşkilatçılığı ilə "III Beynəlxalq Serikbol Kondıbay və Türk Mifologiyası Araşdırmaları Simpoziumu" keçirilmişdir. Simpoziumda AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika fondunun müdiri, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “Çingizilər dövrünün türk simvolları haqqında (Serikbol Kondıbayın tədqiqatları və Qazaxstan ilə Azərbaycanda aşkarlanmış sikkələr əsasında)” adlı məruzə ilə çıxış etmişdir (rus dilində, onlayn).
Məruzədə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində (Ağdam, Gəncə, Bakı, Şamaxı) tapılmış XIII əsrə aid Çingizi sikkələri (Uqedey -1227-1241, Turakinə - 1227 - 1241, Göyük - 1246 – 1249, Menqu - 1251 - 1259) üzərindəki təsvirlər, yazılar və Qazaxstanda (Manqistau, Almatı) aşkarlanan Xarəzmşahlar (Təkiş – 1171-1199, Əlaəddin Muhəmməd ibn Təkiş - 1199-1220) dövrünün sikkələri barədə məlumat işıqlandırılıb.
Həmçinin məruzədə XIII əsrin pul dövriyyəsi və ticarət əlaqələri, o cümlədən türk simvolları və damğalarının Qazaxstan alimi Serikbol Kondıbayın (1968 - 2004) əsərlərində mifoloji baxımdan araşdırıldığı vurğulanmış, türk xalqlarının ortaq tarixi də qeyd edilmişdir.
Elektron prezentasiya vasitəsi ilə muzeyin Numizmatika fondunda qorunan müvafiq dövrə aid sikkələr nümayiş etdirilmişdir.

В городе Туркестан, Республика Казахстан, состоялся «III Международный симпозиум по изучению Серикбола Кондыбая и тюркской мифологии», организованный Международным казахско-турецким университетом имени А.Ясави. На симпозиуме с докладом на тему «О тюркских символах периода Чингизидов (на основе исследований Серикбола Кондыбая и монет, найденных в Казахстане и Азербайджане) выступила заведующая Фондом Нумизматики Национального музея истории Азербайджана НАНА, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова (на русском языке, онлайн).
В докладе дана информация о монетах периода Чингизидов XIII века с рисунками и надписями на них (Угедей -1227-1241, Туракин - 1227 - 1241, Гёюк - 1246 - 1249, Менгу - 1251 - 1259) , найденных в разных регионах Азербайджана (Агдам, Гянджа, Баку, Шамаха) и Хорезмшахов в Казахстане (Мангистау, Алматы) (Текиш - 1171-1199, Алааддин Мухаммед ибн Текиш - 1199-1220).
Также в докладе рассмотрены денежное обращение и торговые отношения XIII века, в том числе тюркские символы и печати, изученные в работах казахского ученого Серикбола Кондыбая (1968-2004) с мифологической точки зрения, общая история тюркских народов.
Монеты соответствующего периода, хранящиеся в нумизматическом фонде музея, были продемонстрированы посредством электронной презентации.