Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası Azərbaycan tibb elminin tarixinə aid müxtəlif materialları ilə zəngindir. Bu materiallar arasında Azərbaycanın ilk sanitar həkimi Mustafa Şərifova aid fotoşəkil yer alır.
Mustafa İsmayıl oğlu Şərifov 1875-ci il tarixində Şəki şəhərində anadan olmuşdur. 1899-cu ildə Xarkov Universitetinin tibb fakültəsini bitirmiş, 1901-ci ildə Cavanşir qəzasında həkim işləmişdir. Sonralar Bakıda rayon sanitar-epidemioloji stansiyasına müdir təyin olunmuşdur. M.Şərifov Birinci Dünya Müharibəsi zamanı, 1918-1920-ci illərdə Bakı şəhəri tibb-sanitar hissəsinin müdiri, Bakı Şəhər Səhiyyə şöbəsinin müdir müavini, Əmək Gigiyenası və Peşə Xəstəlikləri İnstitutunun Statistika şöbəsinin müdiri, “Azneft”in tibb-sanitar idarəsində müdir müavini vəszifələrində fəaliyyət göstərmişdir.
1932-ci ildə Azərbaycanda səhiyyənin təşkilində yüksək xidmətlərinə görə M.Şərifova “Azərbaycan SSR Əmək Qəhrəmanı” fəxri adı verilmişdir.
Qeyd edək ki, mənbələrdə Mustafa Şərifovun vəfat tarixi ilə bağlı dəqiq məlumat yoxdur. Təhsili ilə bağlı sənədləri isə II Dünya müharibəsi dövründə Xarkov Universitetinin arxivi yandığına görə əldə etmək mümkün olmamışdır.

Коллекция Национального музея истории Азербайджана богата разнообразными материалами по истории азербайджанской медицинской науки. Среди этих материалов фотография первого санитарного врача Азербайджана Мустафы Шарифова.
Мустафа Исмаил оглы Шарифов родился в 1875 году в городе Шеки. В 1899 г. окончил медицинский факультет Харьковского университета, в 1901 г. работал врачом в уезде Джаваншир. Позже был назначен директором районной санитарно-эпидемиологической станции в Баку. В годы Первой мировой войны, в 1918-1920 годах, М. Шарифов занимал должности начальника Бакинского медико-санитарного отдела, заместителя начальника Бакинского городского отдела здравоохранения, заведующего статистическим отделом Института гигиены труда и профессиональных заболеваний, заместителя начальника медико-санитарного управления «Азнефть».
В 1932 году за высокие заслуги в организации здравоохранения в Азербайджане М. Шарифову было присвоено почетное звание «Герой Труда Азербайджанской ССР». Информация о дате смерти Мустафы Шарифова до сих пор не уточнена. Документы, касающиеся его образования, не удалось получить из-за пожара в архивах Харьковского университета во время Второй Мировой войны.