28 iyun 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində unikal dekorativ tərtibatlı silahlardan ibarət “Silahın mistik gözəlliyi (XVI-XIX əsrlər Azərbaycan silahı)” adlı sərginin açılış mərasimi keçirildi.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri - nazir müavini Sevda Məmmədəliyeva, Muzey, qalereya və sərgilər şöbəsinin müdiri Nərgiz Abdullayeva, İçərişəhər Muzey Mərkəzinin direktoru Əminə Məlikova, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvəllərinin Hərbi Akademiyasının professoru Nurulla Əliyev, Gürcüstan Milli Muzeyinin direktoru David Otaroviç Lordkipanidze, kolleksioner Yusif Bağırzadə, KİV nümayəndələri və muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik Nailə Vəlixanlı açaraq, tədbirin əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verdi. Akademik qeyd etdi ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin zəngin, dəyərli kolleksiyasında Azərbaycan tarixinin müxtəlif səhifələrini əks etdirən silahlar xüsusi yer tutur. N.Vəlixanlı bildirdi ki, silah istehsalı metalişləmənin aparıcı sahələrindən biri olmuşdur. Silahların hazırlanması el sənəti və birbaşa el ustalarının adı ilə bağlıdır. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Silahlar və Bayraqlar fondunun əsas hissəsini təşkil edən silahlar Azərbaycanın maddi-mədəniyyət abidələri kimi milli mənəvi dəyərlərimizi, soykökümüzü təsdiqləyən tarixi mənbədir. Həmçinin N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, “Silahın mistik gözəlliyi” adlı sərgidə XVI-XIX əsrlər Azərbaycan silahları ilk dəfə olaraq, sənətkarlıq və incəsənət nümunələri kimi təqdim edilir. Muzeyin Baş direktoru xüsusi olaraq, vurğuladı ki, fondda saxlanılan müdafiə, soyuq və odlu silahlar Azərbaycan xalqının şanlı hərb tarixini əks etdirməklə bərabər sənətkarlığın silahsazlıq sahəsinin yüksək inkişafını nümayiş etdirir.
Muzeyin Elmi ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədov da qeyd etdi ki, təqdim olunan silahlar yalnız sənətkarlıq əsərləri deyil, həm də yüksək zövqlə hazırlanmış incəsənət nümunələri kimi təqdim edilir. Sərginin kuratoru S.Əhmədov sərgidə 300 ədəd unikal dekorativ tərtibatlı silahların nümayiş olunduğunu vurğuladı. O, sərgidə nümayiş olunan bəzi eksponatlar haqqında da ətraflı məlumat verdi.
Professor Nurulla Əliyev sərginin təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirərək qeyd etdi ki, muzeyin silah kolleksiyası müəyyən tarixi dövrün ictimai-siyasi hadisələrini, mədəniyyətini, hərb tarixini əks etdirməklə yanaşı, xalq tətbiqi sənətinin inkişafını, dövrün silahsazlarının yüksək peşəkarlığını, onların bədii-estetik zövqünün göstəricisidir. Bu baxımdan bugün açılış mərasimi olan silah sərgisi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Sonda N.Əliyev muzeyin baş direktoru Nailə Vəlixanlıya “Azərbaycanın Vətən müharibəsində qələbəsi” (N.Əliyev. Bakı, 2021. rus dilində) və “Azərbaycanın hərb tarixi. Ən qədim dövrlərdən XVIII əsrə qədər ən mühüm hərbi-siyasi hadisələrin xronoloji xülasəsi” (N.Əliyev, S.Əhmədov. Bakı, 2021) adlı iki kitab hədiyyə etdi.
Sonra qonaqlar “Silahların mistik gözəlliyi (16-19-cu əsrlər Azərbaycan silahları)” sərgisinin nümayiş olunduğu zala dəvət olundu. Daha sonra qonaqlar Pənahəli xan Cavanşirin məzar daşının bərpadan sonra ilk dəfə nümayiş olunduğu sərgiyə də baxdılar.

28 июня 2022 года в Национальном музее истории Азербайджана прошла церемония открытия выставки «Мистическая красота оружия (Азербайджанское оружие XVI-XIX веков)», состоящей из уникального декоративного оружия.
В мероприятии приняли участие генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, представители Министерства культуры Азербайджана – заместитель министра Севда Мамедалиева, начальник отдела музеев, галерей и выставок Министерства культуры Наргиз Абдуллаева, директор музейного центра «Ичери Шехер» Амина Меликова, профессор Военной академии Вооруженных Сил Азербайджанской Республики Нурулла Алиев, директор Национального музея Грузии Давид Отарович Лордкипанидзе, коллекционер Юсиф Багирзаде, представители СМИ, известные общественные деятели, сотрудники музея.
Открывая мероприятие, академик Наиля Велиханлы подробно рассказала о важности мероприятия. Академик отметила, что оружие, отражающее различные страницы истории Азербайджана, занимает особое место в богатой и ценной коллекции Национального музея истории Азербайджана. Она также подчеркнула, что производство оружия является одним из ведущих направлений металлообработки. Изготовление оружия связано с народным ремеслом и непосредственно, с именем мастеров. Оружие, составляющее основную часть Фонда оружия и знамён Национального музея истории Азербайджана, как материальные и культурные памятники Азербайджана, является историческим источником, подтверждающим наши исконные корни, национальные и духовные ценности. Н.Велиханлы также отметила, что на данной выставке под названием «Мистическая красота оружия» впервые будут представлены образцы мастерства и искусства Азербайджанского оружия XVI-XIX веков. Генеральный директор музея ещё раз подчеркнула, что хранящиеся в фонде оборонное, холодное и огнестрельное оружия отражают славную военную историю азербайджанского народа, а также демонстрируют высокое развитие в области оружейного дела.
Заведующий Отделом научной экспозиции и организации выставок, д.ф.п.и., доцент Сабухи Ахмедов отметил, что представленное оружие – это не только образцы произведения искусства. Оно отражает высокое мастерство оружейников, обладающих художественным вкусом и выполняющих свою работу с высоким мастерством. Куратор выставки С.Ахмедов отметил, что на выставке демонстрируется 300 единиц уникального декоративного оружия. Он также подробно рассказал о некоторых экспонатах, представленных на выставке.
Профессор Нурулла Алиев, поблагодарив организаторов выставки, отметил, что оружейная коллекция музея наряду с общественно-политическими событиями, культурой, военной историей определенного исторического периода, является также показателем развития народно-прикладного искусства, высокого профессионализма оружейников того времени, их художественно-эстетического вкуса. В завершение Н.Алиев вручил генеральному директору музея Наиле Велиханлы две книги – «Победа Азербайджана в Отечественной войне (Н.Алиев) и «Военная история Азербайджана. Хронологическая сводка важнейших военно-политических событий» (Н.Алиев, С.Ахмедов) («Azərbaycanın hərb tarixi. Ən mühüm hərbi-siyasi hadisəlıərin xronoloji xüləsəsi»).
Затем гости были приглашены в зал, где представлена выставка «Мистическая красота оружия (Азербайджанское оружие XVI-XIX веков)». Позже гости также посетили выставку, на которой впервые после реставрации демонстрируется надгробный камень Панахали хана Джаваншира.