AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Gürcüstan Milli Muzeyinin direktoru David Lordkipanidze ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva, muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və muzeyin Arxeologiya elmi-fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə iştirak ediblər.
Görüşdə həm Azərbaycan, həm də Gürcüstanda aşkar olunmuş tarixəqədərki dövrə aid fauna və hominid nümunələrinin müasir texnologiyaların tətbiqi ilə araşdırılması istiqamətində layihənin hazırlanması müzakirə olunub.
Müzakirə zamanı xüsusilə gələcək layihənin multidissiplinar olması və eyni zamanda gənc kadrların cəlb edilməsinə diqqət yetirilməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
Qeyd olunan tədqiqatlar vasitəsilə arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış heyvan və insan qalıqları əsasında dövrün təbii şəraiti və morfoloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinin hər iki ölkənin elmi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcəyi bildirilib.

В Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась встреча с директором Национального музея Грузии Давидом Лордкипанидзе.
На встрече приняли участие исполняющий обязанности президента НАНА, академик Ариф Гашимов, заместитель министра культуры, член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева, генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы и заведующий научно-фондовым отделом археологии, доцент Насир Гулузаде.
Учёные обсудили разработку проекта по изучению образцов доисторической фауны и гоминидов, найденных как в Азербайджане, так и в Грузии, с использованием современных технологий.
В ходе обсуждения было подчеркнуто, что будущий проект должен быть междисциплинарным и в то же время уделять внимание привлечению молодых специалистов.
Констатировано, что изучение природных условий и морфологических особенностей периода на основе найденных в ходе археологических раскопок останков животных и человека посредством вышеуказанных исследований будет иметь особое значение для науки обеих стран.