Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin silah kolleksiyası Azərbaycanın zəngin tarixi keçmişi, şanlı hərb tariximizi əks etdirən materiallarla zəngindir. Bu materiallar arasında XVIII-XIX əsrin birinci rübündə Azərbaycan xanlarının hakimiyyət rəmzləri də (şəxsi ştandart, tuğ, buncuq, şeşpər, toppuz) yer alır. Təqdim olunmuş şeşpər Qarabağ xanı İbrahimxəlil xan Cavanşirin (1763 –1806) hakimiyyət rəmzi hesab olunub.
1806-cı ildə İbrahimxəlil xanın qətli zamanı rus qoşunları tərəfindən ələ keçirilmişdir. 1913- 1917-ci illərdə Tiflisdəki Qafqaz Hərbi-Tarix Muzeyində nümayiş olunmuş, 1928-ci ildə Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru Davud bəy Şərifov tərəfindən Azərbaycana qaytarılmışdır. Poladdan olan şeşpər bütövlükdə qızıl işləmələrlə, nəbati ornamentlərlə bəzədilmişdir.
Muzeyin Silahlar və Bayraqlar fondunda mühafizə edilən şeşpər hazırda Qarabağ, xüsusilə Şuşa şəhərinin tarixinə dair sərgidə ziyarətçilər üçün nümayiş olunur.

Коллекция оружия Национального музея истории Азербайджана богата материалами, отражающими богатое историческое прошлое и славную военную историю Азербайджана. Среди этих материалов имеются символы власти правителей ханств, существовавших в Азербайджане в XVIII - первой четверти XIX вв. (личный штандарт, туг, бунджуг, булава (шешпер), топпуз). Представленная здесь булава считалась символом власти Карабахского хана Ибрагимхалил-хана Джаваншира (1763-1806).
В 1806 году во время убийства Ибрагимхалил-хана эта булава была захвачена русскими войсками. В 1913-1917 годах она демонстрировалась в Кавказском военно-историческом музее в Тбилиси, а в 1928 году была возвращена в Азербайджан директором Музея истории Азербайджана Давуд-беком Шарифовым. Стальная булава целиком украшена золотистыми узорами и растительным орнаментом.
Булава, хранящаяся в фонде «Оружия и знамён» музея, в настоящее время экспонируется на выставке, посвященной истории Карабаха и города Шуша.