Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 9-10 noyabr 2001-ci il tarixlərində Bakıda keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayında xaricdəki həmvətənlərimizlə sistemli iş aparılmasını təşkil etmək, soydaşlarımız arasında milli birliyin möhkəmləndirilməsini təmin etmək məqsədilə xüsusi dövlət qurumunun yaradılması ideyası irəli sürülüb. 5 iyul 2002-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev “Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması haqqında” Fərman imzalayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2008-ci il 19 noyabr tarixli Sərəncamı ilə Xarici Ölkələrdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əsasında Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi yaradılıb.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən ərsəyə gəlmiş və komitə tərəfindən muzeyə hədiyyə edilmiş “Azərbaycan dili” adlı kitab mühafizə olunur.
Kitab xarici ölkələrdə Azərbaycan dilində fəaliyyət göstərən həftəsonu məktəblərinin 6-10 yaşlı uşaqları üçün nəzərdə tutulmuşdur. Kitabda qrammatik qaydalar, oxu materialları, yazı bacarıqlarını və şifahi nitqi inkişaf etdirən müxtəlif səpkili tapşırıqlar təqdim edilmişdir.

На Первом Съезде азербайджанцев мира, состоявшегося в Баку 9-10 ноября 2001 года, по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева была выдвинута идея создания специального государственного учреждения в целях организации системной работы с нашими соотечественниками за рубежом и обеспечения укрепления национального единства среди наших соотечественников. 5 июля 2002 года Президент Азербайджанской Республики Гейдар Алиев подписал Указ «О создании Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом». Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 19 ноября 2008 года на базе Государственного комитета по работе с азербайджанцами, проживающими за рубежом, был создан Государственный комитет по работе с диаспорой.
В Национальном музее истории Азербайджана хранится книга «Азербайджанский язык», переданная в дар музею, которая была издана Государственным комитетом по работе с диаспорой Азербайджанской Республики.
Книга предназначена для детей 6-10 лет, обучающихся по выходным дням в школах, действующих в зарубежных странах на азербайджанском языке. Книга включает в себя грамматические правила, материалы для чтения, различные виды заданий, развивающие навыки письма и устной речи.