Yusifzadə Xudayar Müslüm oğlu 15 iyul 1998-ci ildə Bərdə rayonunda dünyaya gəlib. O, 2016-2018-ci illərdə Dövlət Təhlühəsizliyi Xidmətinin "N" saylı hərbi hissəsində müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub. Daha sonra isə o, Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sərhəd Qoşunlarının sıralarında müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət qulluqçusu olaraq xidmət edib və "gizir" hərbi rütbəsi alıb. Gizir X.Yusifzadə 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən Müharibəsi zamanı əvvəlcə Füzuli rayonunda sərhəd məntəqəsində xidmət edib, daha sonra isə Cəbrayılın və Zəngilanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. 22 oktyabr Zəngilan rayonunun Ağbənd qəsəbəsi uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda gizir şəhid Xudayar Yusifzadənin Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinə məxsus hərbi gödəkçəsi (çiyinlərində gizir hərbi rütbəsi olan poqonları,sol qolunda DSX-ə aid dairəvi formada qol nişanı var) ilə yanaşı 20 ədəd hərbi və mülki həyatına aid fotoşəkillər qorunur. Bundan başqa Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının magistrantı, gənc heykəltəraş Jalə Əliyeva tərəfindən hazırlanmış və muzeyə hədiyyə edilmiş Xudayar Yusifzadənin büstü də müvafiq fondda saxlanılır. Büstün alt hissəsi qranitdən, yuxarı hissəsi isə poliestrdən ibarətdir.

Юсифзаде Худаяр Муслим оглы родился 15 июля 1998 года в Бардинском районе. В 2016-2018 годах Х. Юсифзаде проходил срочную военную службу в воинской части «Н» Службы государственной безопасности. Позже он служил в рядах Пограничных Войск Государственной Пограничной Службы в качестве действительного военнослужащего и получил воинское звание «прапорщик». Во время Отечественной войны, начатой 27 сентября 2020 года Вооруженными Силами Азербайджана за освобождение оккупированных Арменией территорий и восстановление территориальной целостности Азербайджана, прапорщик Х.Юсифзаде сначала служил на пограничной заставе в Физулинском районе, а затем участвовал в боях за освобождение Джебраила и Зангилана.
22 октября Х. Юсифзаде героически погиб в боях за поселок Агбанд Зангиланского района.
В фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранится военная куртка Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики, принадлежащая прапорщику шехиду Худаяру Юсифзаде (погоны с воинским званием прапорщика на плечах, знак отличия ГПC на левой руке) и 20 фотографий, отражающие его военный и гражданский жизненный путь.
В том же фонде хранится бюст Худаяра Юсифзаде, выполненный молодым скульптором Жалей Алиевой, выпускницей Азербайджанской Государственной Академии Художеств, который она подарила музею. Нижняя часть бюста изготовлена из гранита, а верхняя – из полиэстера.