1898-ci il avqustun 2-də fotoqraf Aleksandr Mişon lentə aldığı "Bibiheybətdə neft fontanı yanğını", "Əlahəzrət Buxara əmirinin yolasalma mərasimi", "Qafqaz rəqsi" xronikal sənədli və "İlişdin" adlı bədii süjetlərin müstəqil nümayişini təşkil etmişdir. Həmin gün Azərbaycan milli kinosunun yaranma günü sayılır.
18 dekabr 2000-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə avqustun 2-si kino işçilərinin peşə bayramı - Azərbaycan Kinosu Günü elan edilib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda Azərbaycan kino sənətinə dair maraqlı materiallar qorunur. Bu materiallar arasında 1957-ci ildə Bakı kinostudiyasında çəkilmiş filmlərin kadrlarından ibarət olan albom yer alır.
Bu illüstrativ nəşrə 1955-ci ildə çəkilmiş “Bəxtiyar” və “Görüş”, 1956-cı ildə “Səadət yolu ilə”, “O olmasın, bu olsun”, “Qara daşlar”, 1957-ci ildə “Bir məhəllədən iki nəfər” və “Qızmar günəş altında” filmlərinin ən baxımlı epizodlarının fotoşəkilləri daxil edilmişdir. Albom 37 vərəqdə 24 fotoşəkildən ibarətdir.

2 августа 1898 года фотограф Александр Мишон организовал независимый показ художественных сюжетов «Пожар на Бибиэйбате», «Проводы его высочества эмира бухарского», «Кавказский танец» и «Попался». Этот день считается днем создания национального кино Азербайджана.
18 декабря 2000 года Указом Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева 2 августа было объявлено профессиональным праздником работников кино - Днем азербайджанского кино.
В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранятся интересные материалы об искусстве азербайджанского кино. Среди этих материалов есть альбом, состоящий из кадров разных фильмов, снятых на Бакинской киностудии в 1957 году.
В это иллюстративное издание включены интересные фотоэпизоды из фильмов «Бахтияр» и «Встреча» (1955 г.), «По пути счастья», «Не та, так эта», «Черные камни» (1956 г.), «Под знойным солнцем», «Два парня из одного квартала» (1957 г.). На 37 страницах альбома педставлены 24 фотографии.