Azərbaycanda ana dilində ilk qəzetin nəşrə başlamasının 147 ili tamam olur. 22 iyul 1875-ci il tarixində görkəmli maarifçi, publisist, təbiətşünas alim, mütəfəkkir Həsən bəy Zərdabinin əsasını qoyduğu “Əkinçi” qəzeti ilə xalqımızın milli oyanışında yeni səhifə açılıb. Vətənpərvər ziyalı Həsən bəy Zərdabi böyük əzab-əziyyətdən sonra ana dilində ilk qəzetin çapına müvəffəq olmuşdu. 1875-ci ilin 22 iyul tarixindən 1877-ci ilin 29 sentyabr tarixinə qədər çapını davam etdirən “Əkinçi” ayda iki dəfə 300-400 tirajla nəşr edilib. Bu müddət ərzində qəzetin 56 nömrəsi işıq üzü görüb.
Bugünkü mətbuat günü ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Köməkçi Materiallar fondunda qorunan Həsən bəy Zərdabinin fotoşəkilini və Sənədli Mənbələr fondunda mühafizə olunan “Azərbaycan” qəzetini təqdim edirik.
1945-ci il sentyabrın 3-də Cənubi Azərbaycanda görkəmli siyasi xadim, məşhur publisist Seyid Cəfər Pişəvərinin rəhbərliyi ilə Demokrat Firqəsinin təsis olunduğu elan olunduqdan iki gün sonra, sentyabrın 5-də yeni yaradılmış partiyanın mətbu orqanı olan “Azərbaycan” qəzeti nəşr edilməyə başladı. Azərbaycan dilində çıxan bu qəzetdə farsca da yazılar dərc olunurdu. 1946-cı ilin dekabrın 11-nə qədər qəzetin 370 sayı işıq üzü görmüşdür. Bir müddətdən sonra yenidən nəşr edilməyə başlandı.
Bu gün müstəqillik yolu ilə inamla irəliləyən və hərtərəfli inkişaf edən Azərbaycanda söz və mətbuat azadlığının təmin olunması istiqamətində ciddi addımlar atılır, bu sahənin inkişafı ilə bağlı bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirilir. Söz və mətbuat cəmiyyətin və dövlətin demokratik inkişaf göstəricisi kimi qəbul olunur. Kütləvi informasiya vasitələri, qəzetlər, jurnallar, teleradio verilişləri, informasiya agentlikləri və informasiyanın müntəzəm formada yayıldığı digər vasitələr cəmiyyətdə ictimai fikri və sosial fəallığı formalaşdırmaqla yanaşı, həm də onları istiqamətləndirir.

Прошло 147 лет с момента выхода в Азербайджане первой газеты на родном языке. Основанная 22 июля 1875 года выдающимся общественным деятелем, просветителем, публицистом, ученым-естествоведом и мыслителем Гасан беком Зардаби газета «Экинчи», открыла новую страницу в национальном пробуждении нашего народа. Патриоту, интеллигенту Гасан беку Зардаби после больших усилий удалось издать первую газету на родном языке. С 22 июля 1875 г. по 29 сентября 1877 г. газета "Экинчи" выходила два раза в месяц тиражом 300-400 экземпляров. За этот период вышло 56 номеров газеты.
В связи с сегодняшним днем прессы представляем фотографию Гасан бека Зардаби, хранящуюся в Фонде вспомогательных материалов Национального музея истории Азербайджана, и газету «Азербайджан», хранящуюся в фонде документальных источников.
Через два дня после объявления о создании 3 сентября 1945 года Демократической партии под руководством видного политического деятеля Южного Азербайджана, известного публициста Сеида Джафара Пешавари 5 сентября началось издание, газеты «Азербайджан», органа печати недавно созданной партии. В этой газете, выходившей на азербайджанском языке, публиковались также статьи на персидском языке. До 11 декабря 1946 года вышло 370 номеров газеты. Через некоторое время газета вновь начала издаваться.
Сегодня в Азербайджане, уверенно идущем по пути независимости и всесторонне развивающемся, предпринимаются серьезные шаги в направлении обеспечения свободы слова и печати, реализуется ряд успешных проектов, связанных с развитием в этой области. Слово и печать рассматриваются как показатель демократического развития общества и государства. Средства массовой информации, газеты, журналы, теле и радиовещания, информационные агентства и другие средства регулярного распространения информации не только формируют общественное мнение и социальную активность в обществе, но и направляют их.