Bu gün Azərbaycanın teatr və kino aktyoru, unudulmaz gülüş ustası və dramatik rolların mahir ifaçısı, Azərbaycan xalq artisti (1982), Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü (2002), "Şöhrət" (1995) və "Şərəf" (2013) ordenlərinə layiq görülmüş Səyavuş Məmmədağa oğlu Aslanovun doğum günüdür.
Görkəmli aktyor 1935-ci il sentyabr ayının 5-də Bakının Saray qəsəbəsində anadan olub. 1947–1953-cü illərdə dram dərnəklərində çıxış etmiş, 1954-cü ildə az müddət musiqili komediya estrada truppasında, 1958-ci ildə Quba Dövlət Dram Teatrında işləyib. 1959-cu ildə Bakıya qayıdan Səyavuş Aslan Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının yardımçı heyətinə işə qəbul olunur. Elə həmin il Ağası Məşədibəyovun "Toy kimindir?" tamaşasında Qoşun rolunu uğurla ifa etdiyinə görə əsas aktyor heyətinə keçirilir. Uzun illər Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının aparıcı aktyorlarından idi. Bir müddət həmin teatrın bədii rəhbəri işləyib (1994–1996) və bir çox obrazların mahir ifaçısı olmuşdur. Səyavuş Aslan uzun sürən xəstəlikdən sonra 27 iyun 2013-cü ildə Bakıda vəfat edib. II Fəxri xiyabanda dəfn olunmuşdur.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələrin elmi fond şöbəsinə Səyavuş Aslanın yaradıcılığı ilə bağlı üç əşya təqdim edilmişdir. Nümunələrdən biri aktyorun anadan olmasının 50 illiyi münasibətilə 1985-ci il sentyabrın 24-də Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ona verilən Fəxri fərman, digəri isə müstəqillik dövründə Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqı tərəfindən verilmiş fəxri nişanlardır.

Сегодня день рождения известного азербайджанского актера театра и кино, незабываемого исполнителя комических и драматических ролей, Народного артиста Азербайджана (1982), персонального пенсионера Президента Азербайджанской Республики (2002), " кавалера Орденов «Слава» (1995 г.) и «Честь» (2013 г.) Сиявуша Мамедага оглы Асланова.
Знаменитый актер родился 5 сентября 1935 года в поселке Сарай города Баку. В 1947-1953 годах выступал в драмкружке как любитель, в 1954 году некоторое время работал в музыкально-комедийной эстрадной труппе, в 1958 году играл на сцене Губинского государственного драматического театра. Вернувшись в Баку в 1959 году, Сиявуш Аслан был принят во вспомогательный состав Азербайджанского государственного театра музыкальной комедии. В том же году за удачное исполнение образа Гошун в спектакле Агаси Машадибекова «Чья свадьба?» он был зачислен в основной актерский состав. Много лет был одним из ведущих актеров Азербайджанского государственного театра музыкальной комедии. Некоторое время (1994-1996 гг.) он являлся художественным руководителем этого театра и был незаменимым исполнителем многих комедийных образов. Сиявуш Аслан скончался в Баку 27 июня 2013 года после продолжительной болезни. Похоронен он на II Почётной аллее.
В Научно-фондовый отдел документальных источников Национального музея истории Азербайджана в дар были переданы три предмета, связанные с творчеством Саявуша Аслана. Это – Почётная грамота, вручённая актёру постановлением Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР 24 сентября 1985 года по случаю 50-летия со дня рождения и почетные знаки, вручённые в период независимости Министерством культуры и Союзом театральных деятелей Азербайджана.