9 sentyabr 2022-ci il tarixində Türkiyənin Şanlıurfa şəhərində “II Beynəlxalq Arxeologiya, Sənət Tarixi və Mədəni İrs” Konfransı keçirilib. Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı “Heydər Əliyev Fondu - humanizm idealları, işğaldan azad olunmuş Qarabağda mədəni-dini irsimizi xalqa yenidən qaytarmaq missiyası" adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə Heydər Əliyev Fondunun Qarabağla bağlı həqiqətləri beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırması, milli-mənəvi dəyərlərin təbliğatı işində dayanmadan fəaliyyət göstərməsi, Fondun humanizm fəaliyyətinin ölkə miqyasını aşmasını nümayiş etdirən addımlar, ölkə daxilində qlobal layihələrin keçirilməsi məsələləri təhlil edilmişdir.
Məruzə maraqla qarşılanmış və verilən suallar məruzəçi tərəfindən cavablandırılmışdır. Konfrans iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunmuşdur. Konfrans materialları nəşr olunacaq.

9 сентября 2022 года в городе Шанлыурфа, Турция, состоялась «II Международная конференция археологии, истории искусства и культурного наследия», в которой приняла участие главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ Национального музея истории Азербайджана Ганира Гафарлы с докладом на тему «Фонд Гейдара Алиева – идеалы гуманизма, миссия возвращения нашего культурного и религиозного наследия народу в освобожденном от оккупации Карабаха».
В докладе рассмотрены такие факты, как донесение Фондом Гейдара Алиева правды о Карабахе до международного сообщества, непрекращающаяся деятельность по пропаганде национальных и нравственных ценностей, шаги, демонстрирующие выход гуманитарной деятельности Фонда за рамки страны, вопросы ведения глобальных проектов внутри страны.
Доклад был выслушан с большим интересом, и на вопросы, заданные докладчику, были получены подробные ответы. Участникам конференции были вручены сертификаты. Материалы конференции будут опубликованы.