Ulu öndər Heydər Əliyevin 1995-ci il fərmanı ilə 18 sentyabr tarixi Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu qərar müsəlman Şərqində ilk operanın müəllifi, Azərbaycan Respublikası Dövlət himninin bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində qəbul olunmuşdur.
Ü.Hacıbəyli 1885-ci il sentyabr ayının 18-i Azərbaycanın səfalı güşələrindən biri olan Şuşa qəzasının Ağcabədi kəndində anadan olmuşdur. Bəstəkarın uşaqlıq və gənclik illəri Qafqazın sənət məbədi, konservatoriyası adlandırılan Şuşa şəhərində keçmişdir. İlk təhsilini Şuşa şəhərində yerləşən rus-tatar məktəbində almış, daha sonra isə Zaqafqaziya müəllimlər seminariyasında davam etdirmişdir. Ü.Hacıbəyli 1904-cü ildə Qori Müəllimlər Seminariyasını bitirib, Şuşa yaxınlığında yerləşən Hadrud kənd məktəbində müəllim kimi fəaliyyətə başlamışdır. Pedaqoji fəaliyyətdən əlavə, Ü.Hacıbəyli əksər dövri mətbuatda iştirakı, onun məşhur jurnalist va böyük publisist kimi tanınmasına səbəb olmuşdur. "İrşad", "Tərəqqi", "Həqiqət", "Molla Nəsrəddin", "Həyat", "İqbal", "Yeni iqbal", "Kaspi", "Tərcüman" və başqa qəzet və jurnallar bəstəkarın publisist kimi yetişməsinə, həm də demokratik milli ideyalara yiyələnməsinə kömək olmuşdur. Bununla yanaşı, ictimai və siyasi xadim "İrşad" qəzetində katib, "Həqiqət" qəzetində isə redaktor vəzifəsində çalışmışdır. Dahi bəstəkar 22 yaşında Məhəmməd Füzulinin eyniadlı poeması əsasında hazırlanmış "Leyli və Məcnun" operasını yazıb dünyaya təqdim etmiş və bununla da Azərbaycanda opera sənəti tarixinin əsasını qoymuşdur. Əsrlər boyu insanları qəhrəmanlığa, mübarizliyə səsləyən eyniadlı dastanın motivləri əsasında yazılan, XX əsr dünya musiqi xəzinəsinin incilərindən olan "Koroğlu" operası Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində çevrilişə səbəb oldu. Görkəmli bəstəkar milli musiqi xəzinəsini yeni janr və formalarla zənginləşdirən bir sıra əsərlər, o cümlədən “Şeyx Sənan” (1909), “Rüstəm və Söhrab” (1910), “Şah Abbas və Xurşidbanu”, “Əsli və Kərəm” (1912), “Harun və Leyla” (1915) kimi milli operaların müəllifidir.
Milli Musiqi Günü münasibətilə muzeyin Sənədli mənbələr fondunda mühafizə edilən, Azərbaycan professional musiqisinin banisi bəstəkar Ü.Hacıbəylinin xatirəsinə həsr olunan tədbirlə bağlı iki afişanı təqdim edirik.
Muzeyin Etnoqrafiya fondunda isə Ü.Hacıbəylinin ailəsinə aid kolleksiya mühafizə olunur. Bu nümunələr arasında müasir Azərbaycan musiqisinin banisi Ü.Hacıbəylinin ailəsinə (anası Şirin) məxsus süfrə, boxça, quranqabı, müxtəlif geyim nümunələri və s. qorunur. Fotoşəkildə bəstəkarın anasına məxsus, üzəri muncuq və güləbətin tikməli quranqabı təqdim olunur.
Digər bir nümunə isə Şirin xanıma məxsus olmuş köynək və tumandan ibarət geyim dəstidir. Mavi rəngli geyim dəsti ipək parçadan hazırlanmışdır. Qadın üst geyim elementlərindən olan köynək dəyərli parçalardan (qanavuz, darayı, atlas və s.), həmçinin pambıq, yun və kətan parçalardan (satin, şal, çit) tikilirdi. XIX-XX əsrlərdə bir qayda olaraq, Azərbaycan qadın geyim kompleksində tuman və köynək eyni rəng parçadan hazırlanırdı.
Təqdim olunan, Azərbaycanın müasir peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi Ü.Hacıbəyliyə aid digər materiallar isə Köməkçi materiallar (1913- cü il iyulun 30-da Ü.Hacıbəyli tələbə olarkən Peterbuqdan Azərbaycanın xalq artisti Hüseynqulu Sarabskiyə yazdığı məktubun surəti və bəstəkarın fotoşəkili) fondunda qorunur.
Xatırladaq ki, dahi bəstəkarlar- Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan kolleksiyası əsasında eyni adlı kataloqlar (Bakı, “Təhsil”, 2021, 104 səh.,) nəşr olunmuşdur.

По указу общенационального лидера Гейдара Алиева с 1995 года 18 сентября отмечается как День национальной музыки. Это решение было принято накануне 110-летия со дня рождения Узеира Гаджибейли, автора первой оперы на мусульманском Востоке, композитора Государственного гимна Азербайджанской Республики.
У. Гаджибейли родился 18 сентября 1885 года в селе Агджабеди Шушинского уезда, одном из красивейших уголков Азербайджана. Детские и юношеские годы композитора, прошли в городе Шуша, который называют храмом искусства и консерваторией Кавказа. Первое образование он получил в русско-татарской школе в Шуше, а затем продолжил обучение в Закавказской учительской семинарии. в В1904 году У.Гаджибейли окончил Горийскую учительскую семинарию и начал работать учителем в школе села Гадруд, расположенной недалеко от Шуши. Помимо педагогической деятельности участие У.Гаджибейли в большинстве периодических изданий привело к его признанию известным журналистом и крупным публицистом.
«Иршад», «Тараки», «Хакикат», «Молла Насреддин», «Хаят», «Икбал», «Ени Икбал», «Каспи», «Тарджуман» и другие газеты и журналы способствовали развитию композитора как публициста и помогли усвоить демократические национальные идеи. Кроме того, общественный и политический деятель работал секретарем в газете «Иршад», редактором в газете «Хакикат». В возрасте 22 лет гениальный композитор написал и представил миру оперу «Лейли и Меджнун», положив тем самым начало истории оперного искусства в Азербайджане. Опера «Кероглу», одна из жемчужин мировой музыкальной сокровищницы ХХ века, написанная по мотивам одноименного эпоса, веками призывавшая людей к героизму и борьбе, произвела революцию в истории азербайджанской музыкальной культуры. Выдающийся композитор обогащает национальную музыкальную сокровищницу новыми жанрами и формами, а также является автором таких опер, как «Шейх Санан» (1909), «Рустам и Сохраб» (1910), «Шах Аббас и Хуршидбану», «Асли и Керем» (1912), «Харун и Лейла» (1915).
По случаю Дня национальной музыки представляем два плаката, связанных с мероприятием, посвященного памяти композитора У.Гаджибейли, основоположника профессиональной музыки Азербайджана. Этот материал хранится в Документальном фонде музея.
В фонде этнографии музея хранятся образцы различного назначения, принадлежавшие семье У.Гаджибейли. Среди этих образцов имеются такие предметы, как скатерть, узел, футляр для Корана, различные виды одежды и т.д., принадлежащие семье У.Гаджибейли (его матери Ширин). На фотографии представлен футляр для Корана, вышитый бисером и гюлябатыном, который принадлежал матери композитора.
Другой образец — комплект одежды, принадлежавший Ширин ханум. Комплект одежды голубого цвета изготовлен из шелковой ткани. Рубашка, являющаяся элементом верхней женской одежды, шили из ценных тканей (ганавуз, дарайи, атлас и др.), а также из хлопчатобумажных, шерстяных и льняных тканей (сатин, тонкая шерсть, ситец). В XIX-XX веках, как правило, в азербайджанском комплекте женской одежды юбка и рубшка изготавливались из ткани одного цвета.
Другие представленные материалы, касающиеся У. Гаджибейли, основоположника современного профессионального музыкального искусства и национальной оперы Азербайджана, хранятся в Фонде вспомогательных материалов (копия письма, написанного У. Гаджибейли из Петербурга народному артисту Азербайджана Гусейнгулу Сарабскому 30 июля 1913 года, когда он был студентом, и фото композитора).
Напомним, что были изданы одноименные каталоги (Баку, «Тахсил», 2021 г., 104 стр.), созданные на основе коллекций, хранящихся в Национальном музее истории Азербайджана, принадлежащих гениальным композиторам Узеиру Гаджибейли и Муслиму Магомаеву.