Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya fondunda qorunan, XVIII əsrin sonlarına aid Qubalı Fətəli xana məxsus qəbir daşının bərpaya ehtiyacı olduğu üçün muzeyin Bərpa laboratoriyasına yönləndirilib.
Qeyd edək ki, 1789-cu ilin mart ayının 22-də 54 yaşında vəfat edən Fətəli xan Bakıda Bibiheybət məscidinin həyətində dəfn olunmuşdur. XX əsrin 30-cu illərində isə Fətəli xanın baş daşı Azərbaycan Tarix Muzeyinə təqdim edilmişdir. Oniks daşından hazırlanmış sözügedən qəbir daşı üzərində hazırda bərpa-konservasiya işləri aparılır. Bərpadan öncə üzərindəki boya qalıqları polaroid maddə vasitəsi ilə konservasiya edilmiş və daşın üzərindəki firuzəyi, bənövşəyi, qızılı boya qalıqları daha aydın formada üzə çıxmışdır. Eksponatın üzərindəki ləkələr xüsusi maddələrlə- kimyəvi və mexaniki üsulla təmizlənərək, daşın təbii rəngi geri qaytarılmışdır.
Eksponatın konservasiya və bərpa işləri muzeyin bərpaçı-rəssamı İbrahim Hacıyev tərəfindən icra olunur.
Sözügedən eksponat bərpa prossesindən sonra muzeyin yeni qurulan ekspozisiyasında nümayiş olunacaq.
Muzeyin zəngin etnoqrafik kolleksiyasından qanovuz pərdə
Azərbaycanın ənənəvi məişətində daxili interyeri təşkil edən bir-birindən fərqli nümunələri nəzərdən keçirdikdə toxuculuqla bərabər tikmə sənətinin də...
19-20 sentyabr 2023-cü il tarixlərində “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin təşkila...
Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının yaranmasından 95 il ötür
Azərbaycan Xalq Maarif Komissarlığının 1928-ci il 20 sentyabr tarixli qərarı ilə Bakı Uşaq Teatrı rəsmi olaraq fəaliyyətə başlamış, 1936-cı ilin iyul ...
Muzeydə XX əsr Azərbaycan maarifçilərindən biri olan Mədinə Qiyasbəyliyə aid fotoşəkillər qorunur
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Köməkçi materiallar fondunda Azərbaycanın maarif xadimi, pedaqoq, jurnalist, tərcüməçi Mədinə Qiyasbəyliyə aid fotoş...

The headstone belonging to Gubali Fatali Khan of the late 18th century, stored in the archaeological fund of the National Museum of History of Azerbaijan, was sent to the restoration laboratory of the museum due to the need for restoration. It should be noted that Fatali Khan, who died on March 22, 1789 at the age of 54, was buried in the courtyard of the Bibiheybat mosque in Baku. In the 30s of the 20th century, the headstone of Fatali Khan of this mosque was transferred to the Museum of History of Azerbaijan. Currently, restoration and conservation work is being carried out on the specified headstone made of onyx stone. Before the restoration, the remaining paint on it was preserved using Polaroid material, and the remains of turquoise, purple, and gold paint on the stone were revealed in a clearer form. The stains on the exhibit were cleaned with special substances - chemical and mechanical methods, and the stone was returned to its natural color.
Conservation and restoration work on the exhibit is being carried out by museum restoration artist Ibrahim Gadzhiev. It should be noted that after restoration, this exhibit will be presented in the newly created exhibition of the museum.