Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində İraq – Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri, İraq Respublikası Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru, Bağdad Universitetinin təhlükəsizlik və informasiya elmləri üzrə doktoru Mutəzz Muhy Əbdülhəmid ilə görüş keçirilib.
Görüşdə muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və muzey əməkdaşları iştirak edib. Akademik N.Vəlixanlı qonağı salamlayaraq, alimin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verib və Azərbaycan – İraq dostluq əlaqələrinə töhfə verdiyi üçün Dr. M.M.Əbdülhəmidə öz təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Dr. M.M.Əbdülhəmid rəhbəri olduğu İraq - Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin fəaliyyətindən, baş redaktoru olduğu “Dostluq” qəzetinin Azərbaycana həsr olunmuş məqalələrindən, özünün müəllifi olduğu kitablardan bəhs edib. Müəllif Azərbaycanla bağlı yazdığı “Qarabağ: münaqişənin tarixi” (Bağdad, 2021, 381 s. ərəb dilində) adlı kitabı haqqında geniş məlumat verib və Qarabağın işğaldan azad olunması münasibətilə xalqımızı təbrik edib.
Dr. M.M.Əbdülhəmid, həmçinin, Azərbaycanla bağlı “Azərbaycan Vətən müharibəsində” və “Şuşa – Azərbaycanın mirvarisidir” adlı kitablarının da nəşr ərəfəsində olduğunu bildirib.
Daha sonra muzey iştirakçılarının sualları qonaq tərəfindən cavablandırılıb. Dr. M.M.Əbdülhəmid tədbirə görə muzey rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib və gələcəkdə bu əlaqələrin davam etməsini arzu etdiyini qeyd edib. Müəllif öz kitablarını muzeyə hədiyyə edib, muzeyin nəfis tərtibatlı nəşrləri də Dr. M.M.Əbdülhəmidə də təqdim edilib.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялась встреча с Председателем Общества дружбы Ирак-Азербайджан, директором Центра стратегических исследований Республики Ирак, доктором наук по безопасности и информатике Багдадского университета Мутаззом Мухи Абдулхамидом.
На встрече приняли участие генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы и сотрудники музея. Академик Н.Велиханлы дала информацию о жизни и деятельности ученого, а также выразила благодарность М.М.Абдулхамиду за вклад в развитие азербайджано-иракских дружеских отношений.
Др. М.М.Абдулхамид рассказал о деятельности Общества дружбы Ирак-Азербайджан, которым он руководит, о статьях, посвященных Азербайджану в газете «Достлуг», главным редактором которой он является, написанных им книгах. Автор подробно рассказал о книге «Карабах: история конфликта» (Багдад, 2021, 381 с. на арабском языке), написанной об Азербайджане, и поздравил наш народ с освобождением Карабаха от оккупации.
Др. М.М.Абдулхамид также сообщил, что готовятся к изданию книги об Азербайджане «Азербайджан в Отечественной войне» и «Шуша – жемчужина Азербайджана».
Затем гость ответил на вопросы, интересующих присутствующих на встрече.
Др. М.М.Абдулхамид выразил благодарность руководству музея за проведенное мероприятие и отметил, что желает продолжить эти отношения в будущем. Автор подарил свои книги музею, а также, взамен получил в подарок издания музея.