Bu gün, 12 oktyabr 2022-ci il tarixində Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsi – Yuqranın büdcə təşkilatı Geologiya, neft və qaz muzeyinin (Rusiya Federasiyası) və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Hacı Zeynalabdin Tağıyev – sənayeçi və xeyriyyəçi. Rusiya və Azərbaycan tarixində şəxsiyyətin rolu” adlı beynəlxalq sərginin açılış mərasimi keçirildi.
Tədbirdə muzeyin Beynəlxalq Əlaqələr və İctimaiyyətlə İş şöbəsinin elmi işçisi Fuad Ağayev iştirak edərək, muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının adından iştirakçıları salamladı. Fuad Ağayev tədbir iştirakçılarına Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ictimai, maarifçilik, xeyriyyəçilik işlərindən bəhs edib. Eyni zamanda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Tağıyev irsinin tədqiqi, təbliği və bu istiqamətdə gördüyü maarifləndirici fəaliyyətlərini xüsusi vurğulayıb.
Sonra Geologiya, neft və qaz muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya elmləri namizədi İvan Yaşkov çıxış edərək, sərgi-tədbirin əhəmiyyəti barədə fotoslaydın müşayiəti ilə ətraflı məlumat verib. Həmçinin, İvan Yaşkov Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi ilə birgə gələcəkdə də bu kimi müxtəlif beynəlxalq sərgilərin, onlayn elmi, maarifləndirici, interaktiv layihələrin həyata keçirilməsindən də danışıb.
Daha sonra Fuad Ağayev muzeyin nəfis tərtibatlı nəşri olan “Tağıyev sarayı” və “H.Z.Tağıyev fotoşəkillərdə” adlı kitabları Xantı-Mansiysk Muxtar Dairəsi – Yuqranın Mədəniyyət Departamentinin direktoru Artur Latıpova Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi adından hədiyyə olaraq təqdim edib.
Tədbirin sonunda Fuad Ağayev iştirakçıları sərgini izləməyə dəvət edərək, məşhur neft sahibkarı H.Z.Tağıyevin həyatı və fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.

Сегодня, 12 октября 2022 года, состоялось открытие международной выставки «Гаджи Зейналабдин Тагиев – промышленник и меценат. Роль личности в истории России и Азербайджана», совместно организованной Музеем геологии, нефти и газа Бюджетного учреждения Ханты-Мансийского автономного округа-Югры (Российская Федерация) с Национальным музеем истории Азербайджана.
На мероприятии присутствовал научный сотрудник Отдела международных связей и работы с общественностью музея Фуад Агаев, который приветствовал участников от имени генерального директора музея, академика Наили Велиханлы. В своём выступлении Фуад Агаев рассказал об общественной, просветительской и благотворительной деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева. В то же время он подчеркнул важность исследования и популяризации наследия Тагиева в Национальном музее истории Азербайджана и просветительской деятельности в этом направлении.
Затем выступил заместитель директора по научной работе Музея геологии нефти и газа, кандидат географических наук Иван Яшков, который в сопровождении фотослайдов подробно рассказал о значимости данной выставки. Также Иван Яшков рассказал о реализации в будущем совместно с Национальным музеем истории Азербайджана различных международных выставок, онлайн-научных, образовательных, интерактивных проектов.
Позже, Фуад Агаев от имени Национального музея истории Азербайджана преподнес директору Департамента культуры Ханты-Мансийского автономного округа — Югры Артуру Латыпову изящно оформленные издания музея «Дворец Тагиева» и «Г.З. Тагиев в фотографиях».
В завершение мероприятия Фуад Агаев пригласил участников к просмотру выставки и дал подробную информацию о жизни и деятельности известного нефтяного предпринимателя Г.З.Тагиева.