AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun (ETİ) təşkilatçılığı ilə “Elm tarixi və elmşünaslıq: fənlərarası tədqiqatlar” mövzusunda III beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya Elmi-Fond şöbəsinin böyük elmi işçisi t.ü.f.d. Laçın Mustafayev və həmin şöbənin elmi işçisi, t.ü.f.d. Emin Məmmədov iştirak ediblər.
L.Mustafayev “Azərbaycanın şimali-şərq regionunda aşkar edilən Təhməzi yaşayış yerinin tədqiqatları” adlı məruzəsində cari ilin iyul və avqust aylarında Azərbaycanın şimali-şərq regionunda, o cümlədən Quba rayonunun Səbətlər kəndində aparılan tədqiqatlar zamanı aşkar edilən yeni arxeoloji abidə və artefaktlar barədə məlumat vermişdir.
E.Məmmədov isə “Azərbaycanda arxeologiya elminin yaranması tarixi” adlı məruzəsində Azərbaycanda arxeologiya elminin yaranması və inkişafının mərhələlərini nəzərdən keçirərək, arxeoloq-alimlərin (İ.İ.Meşşaninov, A.A.Miller, V.M.Sısoyev, Y.A.Paxomov, D.M.Şərifov, İ.M.Cəfərzadə, Ə.Ə.Ələkbərov, S.M.Qazıyev və d.) xidmətlərini vurğulamış, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya fondunda qorunan arxeoloji tapıntılar barədə məlumat vermişdir.

Состоялась III международная научная конференция «История науки и науковедение: междисциплинарные исследования», которая была организована Институтом истории науки НАНА.
На конференции приняли участие старший научный сотрудник Научно-фондового отдела археологии Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и. Лачин Мустафаев и научный сотрудник этого же отдела, д.ф.п.и. Эмин Мамедов.
В докладе Лачина Мустафаева на тему "Исследования городища Тахмези, обнаруженного в северо-восточном регионе Азербайджана" сообщается о новых археологических памятниках и артефактах, обнаруженных в ходе исследований, проведенных в северо-восточном регионе Азербайджана, в том числе в селе Сабатлар Губинского района в июле-августе текущего года.
Эмин Мамедов выступил с докладом под названием "История создания науки археологии в Азербайджане". В докладе были рассмотрены этапы создания и развития науки археологии в Азербайджане, подчёркнуты заслуги таких ученых-археологов, как И.И. Мещанинов, А.А. Миллер, В.М. Сысоев, Ю.А. Пахомов, Д.М. Шарифов, И.М. Джафарзаде, А.А. Алекперов, С.М. Газиев и др., дана информация об археологических находках, хранящихся в Фонде археологии Национального музея истории Азербайджана.