Bu gün dahi şair-dramaturq, Azərbaycanda romantizm ədəbi cərəyanının görkəmli nümayəndələrindən olan Hüseyn Cavidin (1882-1941) 140 illik yubileyidir.
Hüseyn Abdulla oğlu Rasizadə 1882-ci il oktyabr ayının 24-də Naxçıvan şəhərində ruhani ailəsində anadan olmuşdur. O, Naxçıvan rus-tatar məktəbində (Məhəmməd Tağı Sidqinin “Məktəbi-tərbiyə”sində), Təbrizin “Talibiyyə” mədrəsəsində, İstanbul Universitetində təhsil alıb. İstanbul Universitetinin ədəbiyyat şöbəsini bitirdikdən sonra əvvəlcə Naxçıvanda, sonra isə Gəncə və Tiflisdə, Bakıda müəllimlik fəaliyyəti ilə məşğul olub. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (1918-1920) qurulduqdan sonra 1919-cu ildə Bakıya köçən H.Cavid hazırlıq kurslarında ədəbiyyat fənnini tədris etmiş, bir müddət qız məktəbində şəriətdən dərs demişdir. 1919-cu ilin mayında keçirilən Müəllimlər İttifaqının iclasında İdarə Heyətinin üzvü, həmin ilin iyulunda isə Azərbaycan Müəllimlər konfransında Təlifat (nəşriyyat) Heyətinə seçilmişdir. H.Cavid ömrünün son on yeddi ilində Bakı Müəllimlər Seminariyasında istedadlı bir müəllim kimi tanınmışdır. Hüseyn Cavid fəlsəfi müdrikliyin və bədii kamilliyin ahəngdar vəhdətini dolğun təcəssüm etdirən yaradıcılığı ilə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinə işıqlı səhifələr yazmışdır. O, bütün ədəbi fəaliyyəti boyu həqiqəti, insanpərvərliyi və gözəlliyi tərənnüm etmişdir. Şərq poetik fikri zəminində yüksələn və dünya romantizm ənənələrindən uğurla bəhrələnən filosof-şair Azərbaycan poeziyasında fəlsəfi lirikanın dəyərli nümunələrini meydana gətirmişdir. Qüdrətli sənətkar humanist ideallar uğrunda mübarizəyə səsləyən mənzum faciələri və tarixi dramları ilə Azərbaycan dramaturgiyasında yeni mərhələnin təməlini qoymuşdur.

Сегодня исполняется 140 лет одному из ярких представителей романтического литературного направления в Азербайджане, гениальному поэту-драматургу Гусейну Джавиду (1882-1941). Гусейн Абдулла оглы Расизаде родился 24 октября 1882 года в городе Нахчыван в религиозной семье. Учился в русско-татарской школе Нахчывана («Meктеби-тербия» Мухаммеда Таги Сидги), медресе «Талибийя» Тебриза, Стамбульском университете. После окончания литературного факультета Стамбульского университета работал сначала преподавателем в Нахчыване, затем в Гяндже, Тбилиси и Баку.
После образования Азербайджанской Народной Республики (1918-1920 гг.) Г. Джавид, переехавший в 1919 г. в Баку, преподавал литературу на подготовительных курсах, некоторое время - шариат в женской школе. На собрании Союза учителей, состоявшемся в мае 1919 года, он был избран членом правления, а в июле того же года на Конференции Азербайджанских учителей избран в состав редакции Талифат.
В последние семнадцать лет своей жизни Г. Джавид считался талантливым педагогом Бакинской учительской семинарии. Гусейн Джавид, воплощая гармоничное единство философской мудрости и художественного совершенства, своим творчеством вписал яркие страницы в историю азербайджанской литературы. На протяжении всей своей литературной карьеры он прославлял правду, человечность и красоту. Философ-поэт, возвысившийся на основе восточной поэтической мысли и успешно используя мировые романтические традиции, создал ценные образцы философской лирики в азербайджанской поэзии. Великий мастер своими стихотворными трагедиями и историческими драмами, призывающими к борьбе за гуманистические идеалы, заложил основу нового этапа в азербайджанской драматургии.
В фонде фотонегативных материалов Национального музея истории Азербайджана хранится фотонегатив гениального поэта-драматурга Гусейна Джавида.