Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 9 noyabr - Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar "Zəfər bayrağı" adlı tədbir - ustad dərsi keçirilib. Tədbirdə Qobu rayonu 1 saylı tam orta məktəbin şagirdləri iştirak edib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd dövlət atributlarımızın təbliği, məktəblilər arasında vətənpərvərlik hisslərinin və milli-mənəvi dəyərlərin aşılanmasıdır.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə muzeyin İnnovasiyalar və Təhsil Proqramları şöbəsinin əməkdaşı Qənirə Qafarlı çıxış edərək, bayrağımızın yaranma tarixi, ona verilən önəm və 9 noyabr tarixinin “Bayraq Günü” kimi qeyd edilməsi haqqında geniş məlumat verib. O, çıxışında bildirilib ki, ölkə başçısının 2009-cu il 17 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsis edilən Dövlət Bayrağı Günü müqəddəs bayrağımıza, tarixi keçmişimizə, mənəvi-siyasi dəyərlərimizə dövlət səviyyəsində olan diqqət və ehtiramın ən yüksək göstəricisidir.
Sonra muzeyin şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən şagirdlərə gips fiquru üzərində bayraq rənglənməsi və bayraq aplikasiyasının düzəldilmə qaydası öyrədilib.
Sonda Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ev muzeyinə ekskursiya təşkil olunub və şagirdlərə muzeyin İnnovasiyalar və Təhsil Proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub.

В Национальном музее истории Азербайджана прошёл мастер-класс «Знамя Победы», посвящённый 9 ноября – Дню государственного Флага. В мероприятии приняли участие учащиеся средней школы №1 района Гобу.
Цель мероприятия – дать учащимся информацию о Дне Государственного Флага, воспитать их в духе патриотизма и уважения к государственным атрибутам.
На мероприятии, которое началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, выступила сотрудник Отдела инноваций и образовательных программ музея Ганира Гафарлы, дала подробную информацию об истории создания нашего флага, придаваемом ему значении и праздновании 9 ноября как «Дня флага». В лекции она объяснила, что День Государственного Флага, установленный Указом главы страны от 17 ноября 2009 года, является высшим показателем внимания и уважения государства к нашему священному флагу, нашему историческому прошлому, нашему нравственным и политическим ценностям.
Затем сотрудники отдела показали учащимся, как рисовать флаг на гипсовой фигурке и делать аппликацию флага.
В завершение была организована экскурсия в дом-музей Гаджи Зейналабдина Тагиева и заведующая отделом Фарида Шамси вручила учащимся сертификаты.