Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 8 noyabr – Zəfər Günü ilə əlaqədar “Dəmir yumruq” adlı dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə Vətən müharibəsi qaziləri, muzeyin əməkdaşları, Bakı şəhəri 245 saylı tam orta məktəbin müəllim-şagird kollektivi iştirak ediblər.
İlk olaraq Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi açaraq, Vətən Müharibəsi və qazandığımız Qələbə haqqında məlumat verib. Sonra Vətən Müharibəsi qaziləri - polkovnik leytenant Zaur Kazımov, baş çavuş Saleh Hacıyev, baş gizir İlkin Ağayev, könüllü əsgər Nihat Əfəndi keçdikləri döyüş yolları barədə təəssüratlarını bölüşüblər. Daha sonra muzeyin Vətən müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov, muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərova, baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı çıxış edib. İştirakçılar çıxışlarında Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm qələbəsindən danışıb və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin heç vaxt qəlblərdən silinməyəcəyini qeyd ediblər.

В Национальном музее истории Азербайджана, проведён круглый стол на тему «Железный кулак», посвящённый 8 ноября – Дню Победы.
В мероприятии приняли участие ветераны Отечественной войны, сотрудники музея, и коллектив средней школы №245 города Баку.
В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, а также минутой молчания почтили память шехидов.
Мероприятие открыла заведующая отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси и дала информацию об Отечественной войне и о нашей Победе.
Затем выступили ветераны Отечественной войны – полковник-лейтенант Заур Кязимов, старший сержант Салех Гаджиев, старший прапорщик Илькин Агаев, солдат-доброволец Нихат Эфенди, которые рассказали о пройденном ими боевом пути. Также выступили заведующий фондом Отечественной войны музея Шафа Мовсумов, научный сотрудник отдела инноваций и образовательных программ музея Сахиба Алекперова и старший специалист того же отдела Ганира Гафарлы. В своих выступлениях участники рассказали о великой победе Азербайджанской Армии в 44-дневной Отечественной войне под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и отметили, что светлая память о наших шехидах всегда будет жить в наших сердцах.
В завершение школьники обратились к ветеранам Отечественной войны с интересующими их вопросами и сделали памятные фотографии.