Noyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyənin İstanbul Universitetində “Şuşa İli” ilə bağlı tədbirlər planı”na əsasən “Şuşa, Paris və İstanbulun ortaq dəyəri: Əhməd bəy Ağaoğlu” adlı beynəlxalq simpozium keçirilib.
Simpoziumda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov "Əhməd bəy Ağaoğlunun 1905-1906-cı illər erməni-azərbaycanlı münaqişəsi zamanı fəaliyyəti" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Fərhad Cabbarov öz məruzəsində Ə.Ağaoğlunun münaqişə dövründə erməni və rus mətbuatının azərbaycanlılara qarşı apardığı qərəzli təbliğatla mübarizəsinə, "Difai" partiyasının yaradılması, müsəlmanların hüquqlarının qorunması istiqamətində fəaliyyətinə toxunub. Məruzə böyük maraqla qarşılanıb, verilən suallar ətraflı cavablandırılıb.
Türkiyə və Azərbaycan alimlərinin iştirak etdiyi simpoziumun açılış mərasimində, həmçinin, Türkiyə Respublikası Prezidentinin köməkçisi İbrahim Kalın və Azərbaycanın Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov iştirak ediblər.

The executive director of the museum participated in the International Symposium held in Istanbul
"Common value of Shusha, Paris and Istanbul: Ahmed bey Agaoglu" International Symposium was held at the Istanbul University, Turkey on November 4, according to the plan of events related to the "Year of Shusha" by co-organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and Turkey-Azerbaijan Friendship, Cooperation and Solidarity Foundation.
The executive director of the National Museum of History of Azerbaijan, Ph.D in history, Associate professor Farhad Jabbarov, attended the Symposium with the paper named “Ahmad Bey Agaoglu`s activity during the 1905-1906 Armenian-Azerbaijani conflict”.
Together with Turkish and Azerbaijani scientists, İbrahim Kalın, assistant to the President of the Republic of Turkey and Anar Karimov the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan participated at the opening ceremony of the Symposium.