Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 14 mart 2022-ci il tarixli “Xurşidbanu Natəvanın 190 illiyi” nin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində "Muzey eksponatları şagirdlərin rəngli dünyasında" adlı layihəsi çərçivəsində (layihə rəhbəri: Qənirə Qafarlı) "Xurşidbanu Natəvan - 190" adlı sərgi-tədbir keçirilib.
Tədbirin birinci hissəsində Xurşidbanu Natəvanın muzeydə qorunan şəxsi əşyalarının Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdləri tərəfindən çəkilmiş rəsmlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi açaraq, tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra muzeyin Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova və Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının təmayül fənləri üzrə direktor müavini Kəmalə Kərimova çıxış ediblər.
Layihədə iştirak edən gənc rəssamlar, müəllimlər, bədii hissə iştirakçıları sertifikat və təşəkkürnamələr ilə təltif olunublar.
Tədbirin ikinci hissəsində muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşı Nigar Əhmədlinin rəhbərliyi ilə bədii hissə təqdim olunub. Bədii hissədə “Qızıl Açar Montessori” uşaq bağçasının yetirmələrinin müşayiəti ilə Bakı Dövlət Universitetinin tələbələrinin hazırladıqları- Azərbaycanın görkəmli şairəsi, xeyriyyəçi X.Natəvanla tanınmış fransız yazıçısı Aleksandr Dümanın görüşündən bəhs edən bədii səhnəcik nümayiş olunub.

В Национальном Музее Истории Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 190-летнему юбилею Хуршидбану Натаван. Мероприятие было организовано в соответствии с Распоряжением Президента АР Ильхама Алиева от 14 марта 2022 г. «О праздновании 190-летнего юбилея Хуршидбану Натаван».
В музее была подготовлена выставка художественных работ учащихся Гимназии искусств при Национальной Консерватории Азербайджана, на которых изображены личные вещи Хуршидбану Натаван, хранящиеся в Фонде этнографии Национального Музея истории Азербайджана.
Мероприятие открыла заведующая отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, которая отметила важность данного мероприятия.
Затем выступили заведующая научно-фондовым отделом этнографии музея, д.ф.п.и., доцент Гюльзаде Абдулова и заместитель директора Гимназии искусств Кямаля Керимова.
Участвовавшие в проекте юные художники, педагоги, участники художественной части были награждены грамотами и благодарственными письмами.
Во второй части мероприятия была предстаылена художественная часть под руководством Нигяр Ахмедли, сотрудницы отдела инноваций и образовательных программ музея. Участники посмотрели фрагмент спектакля о встрече Натаван и известного фоаецузского писателя Александра Дюма, подготовленный студентами Бакинского Государственного Университета в сопровождении воспитанников детского сада «Qızıl Acar Montessori».