Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Böyük azərbaycanlı” adlı tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra iştirakçılar Ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin ərazi təşkilatının və Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon yerli təşkilatının üzvləri, tədqiqatçı-alimlər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə YAP “Azərbaycan tarixçiləri ilk ərazi təşkilatı”nın sədri, t.ü.f.d., dosent Bəhman Kərimov açaraq, tədbirin əhəmiyyəti barədə çıxış edib.
Bəhman Kərimov qeyd edib ki, Azərbaycanda muzey işinə dövlət qayğısı və diqqət Ulu Öndər Heydər Əliyevin fəaliyyətində xüsusi yer tutub.
Tədbir muzeyin əməkdaşları- aparıcı elmi işçi, t.ü.f.d., dosent Əli Fərhadovun “Heydər Əliyevin fəaliyyətində Cənubi Azərbaycan mövzusu”, Numizmatika fondunun müdiri t.ü.f.d. Aygün Məmmədovanın “Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr edilmiş sikkələr”, muzeyin baş mütəxəssisi Pərvanə Əzimovanın “Müstəqil Azərbaycan yaşadıqca Ulu Öndər Heydər Əliyev də ürəklərdə yaşayacaq” adlı məruzələri və Partiyanın üzvlərinin çıxışları ilə davam edib. Foto-slaydlarla müşayiət olunan məruzələrdə tarixi məlumatlara və mövcud faktlara əsasən dahi şəxsiyyətin həyat və fəaliyyətinə bir daha nəzər salınıb.

Состоялось мероприятие «Великий азербайджанец», посвященное дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева, которое совместно организовали Национальный музей истории Азербайджана и Сабаильская районная организация партии «Ени Азербайджан».
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики участники почтили память великого лидера минутой молчания.
В мероприятии приняли участие члены территориальной организации Национального музея истории Азербайджана и местной организации партии «Ени Азербайджан» Сабаильского района, ученые.
Мероприятие открыл председатель Партии Ени Азербайджан «Первой территориальной организации историков Азербайджана», д.ф.п.и., доцент Бахман Керимов, который подчеркнул важность мероприятия.
Он отметил, что забота и внимание государства к музейному делу в Азербайджане занимают особое место в деятельности Великого лидера Гейдара Алиева.
Далее на мероприятии с докладом на тему «Тема Южного Азербайджана в деятельности Гейдара Алиева» выступил ведущий научный сотрудник, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов; «Монеты, посвященные памяти Гейдара Алиева» - заведующая Фондом Нумизматики, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова; «Пока жив независимый Азербайджан, в сердцах будет жить великий лидер Гейдар Алиев» - старший специалист музея Парвана Азимова и другие члены партии. В выступлениях, сопровождаемых фотослайдами, на основе исторических сведений и существующих фактов вновь была рассмотрена жизнь и деятельность гения.