Bu gün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının doğum günüdür.
Nailə Məmmədəli qızı Vəlixanlı 1940-cı il dekabr ayının 25-də Bakı şəhərində Azərbaycanın tanınmış mədəniyyət xadimi, xalq artisti Məmmədəli Vəlixanovun ailəsində anadan olub. 1948-1958-ci illərdə Bakı şəhəri 132 saylı orta məktəbdə, 1958-1963-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (BDU) şərqşünaslıq fakültəsinin ərəb şöbəsində təhsil alıb. Təyinatla Azərbaycan EA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb ölkələri tarixi şöbəsində əmək fəaliyyətinə başlayıb.
1998-ci ildən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru olan Nailə Vəlixanlı 2007-ci ilin aprel ayında AMEA-nın həqiqi üzvü və vitse-prezidenti seçilib.
Nailə Vəlixanlı Azərbaycanda tarix və şərqşünaslıq elmlərinin inkişafında, eləcə də muzeyşünaslıq sahəsindəki xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenlərinə layiq görülüb. 2018-ci ilin iyun ayında Nailə Vəlixanlı “Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafat”la təltif olunub. 2018-ci ilin noyabr ayının 25-də İpəkyolu Beynəlxalq Muzeylər Alyansının vitse-prezidenti, 2019-cu ilin oktyabr ayının 17-də ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin Rəyasət Heyətinə üzv seçilib. Elə həmin ildə Ankara şəhərində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü (akademik) seçilib və beynəlxalq “Qızıl Ulduz” medalı ilə, daha sonra isə “Azərbaycan Respublikası dövlət təhlükəsizliyi və xarici kəşfiyyat orqanlarının 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı və "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)" yubiley medalı ilə təltif edilib. Həmçinin, 2021-ci il dekabrın 22-də dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvi irsinin tədqiqi və təbliği sahəsində elmi fəaliyyətinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin elan etdiyi “Şuşa İli”ndə Qarabağ-Şuşa mövzusunda apardığı tədqiqatlarına görə AMEA Rəyasət Heyətinin 08 dekabr 2022-ci il tarixli qərarı ilə Fəxri Fərman ilə təltif olunub.
Ərəb Xilafətinin, o cümlədən Azərbaycanın orta əsrlər tarixinin mənbəşünaslıq problemlərinin öyrənilməsi; orta əsr mənbələrinin tədqiqi, təhlili, nəşri; regionun sosial-iqtisadi münasibətləri, siyasi-mədəni tarixi və tarixi coğrafiyası; Azərbaycan tarixinə dair muzey materiallarının tədqiqi ilə məşğul olan akademik Nailə Vəlixanlı bir sıra dəyərli monoqrafiyaların, elmi əsərlərin müəllifidir.
Xatırladaq ki, tarixçi alim Nailə Vəlixanlı 2020-ci ildə işğal altında olmuş ərzilərimiz uğrunda gedən 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da öz əməyini əsirgəməyib. Belə ki, tədqiqatçı alim N.Vəlixanlı MDB ölkələri, Gürcüstan və Ukraynanın tarixçi-alimlərinə, həmçinin beynəlxalq təşkilatlara, Avropa ölkələrinin mədəniyyət nazirliklərinə, dünyanın aparıcı tarix institutlarına və tarix profilli muzeylərinə erməni tarixçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının əsassız olduğuna dair müraciət ünvanlayıb. Həmçinin, Vətən müharibəsi iştirakçılarının materiallarının toplanılması və qorunması məqsədilə muzeyin baş direktoru Nailə Vəlixanlının təşəbbüsü ilə muzeydə yeni Vətən müharibəsi fondu da yaradılıb.
Muzey kollektivi adından Nailə xanımı doğum günü münasibətilə təbrik edir, ona uzun ömür, can sağlığı, elmi yaradıcılığında, şəxsi və iş həyatında yeni uğurlar arzulayırıq.

Сегодня день рождения академика Наили Велиханлы, генерального директора Национального музея истории Азербайджана.
Наиля Мамедали кызы Велиханлы родилась 25 декабря 1940 года в городе Баку в семье известного деятеля культуры и народного артиста Азербайджана Мамедали Велиханова. В 1948-1958 годах училась в средней школе № 132 города Баку, а в 1958-1963 годах на арабском отделении факультета Востоковедения Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ). По распределению она начала работать в Отделе истории арабских стран Института востоковедения АН Азербайджана.
Наиля Велиханлы, с 1998 года являющаяся директором Национального музея истории Азербайджана, в апреле 2007 года была избрана действительным членом и вице-президентом НАНА.
За заслуги в развитии истории и востоковедения, а также в области музейного дела, Наиля Велиханлы по указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева награждена почетным званием «Заслуженный деятель науки» и орденами «Слава» и «Честь». В июне 2018 года Наиля Велиханлы была удостоена «Премии Аббасгулу Ага Бакиханова». 25 ноября 2018 года она была избрана вице-президентом Международного альянса музеев Шелкового пути, а 17 октября 2019 года - членом Президиума Национального комитета ИКОМ Азербайджана. В том же году она была избрана действительным членом (академиком) Международной академии наук по изучению тюркского мира, действующей в Анкаре и была награждена международной медалью «Золотая звезда», а позже – юбилейными медалями Азербайджанской республики "100 лет органов государственной безопасности и внешней разведки Азербайджанской Республики (1919-2019 гг.)" и "100 лет Азербайджанской Демократической Республики (1918-2018)". Также 22 декабря 2021 года за научную деятельность в области исследования и пропаганды наследия гениального поэта и мыслителя Низами Гянджеви была награждена Почетной Грамотой Национальной академии наук Азербайджана, и решением Президиума НАНА от 8 декабря 2022 года - за исследования Карабаха-Шуши в период объявленного Президентом Азербайджанской Республики «Года Шуши» - Почетной Грамотой.
Академик Н.Велиханлы занимающаяся исследованием музейных материалов по истории Азербайджана, является автором таких научных трудов, как изучение источниковедческих проблем Арабского халифата, в том числе средневековой истории Азербайджана, исследование, анализ, публикация средневековых источников, социально-экономические отношения, политико-культурная история и историческая география региона.
Следует отметить, что историк и ученый Наиля Велиханлы проявила себя и во время 44-дневной Отечественной войны в 2020 году. Так, ученый-исследователь Н.Велиханлы обратилась к ученым-историкам стран СНГ, Грузии и Украины, а также в международные организации, министерства культуры европейских стран, ведущие мировые институты истории и музеи исторического профиля, доказывая, что территориальные претензии армянских историков к Азербайджану беспочвенны. Также по инициативе генерального директора музея Наили Велиханлы в целях сбора и хранения материалов участников Отечественной войны в музее был создан новый Фонд Отечественной войны.
От имени коллектива музея поздравляем Наилю ханум с днем рождения и желаем ей долгих лет жизни, крепкого здоровья и новых успехов в научной деятельности и личной жизни.