Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, şəhid Çingiz Qurbanovun ölümündən 6 il ötür
Bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri, "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" Çingiz Qurbanovun ölümündən 6 il ötür.
Çingiz Salman oğlu Qurbanov 24 noyabr 1994-cü il Qusar rayonunun Həzrə kəndində anadan olub. 2001-2012-ci illərdə Həzrə kənd tam orta məktəbində təhsil alıb. 2012-ci ildə Azərbaycan Texniki Universitetinin Xüsusi texnika və texnologiya fakültəsinə daxil olub.
Çingiz Qurbanov 2016-cı ildə həqiqi hərbi xidmətə çağrılıb. O, 29 dekabr 2016-cı ildə Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhəddində ermənilərin kəşfiyyat qrupunun təxribat-pozuculuq fəaliyyətinin qarşısını alarkən, qəhrəmancasına şəhid olub. Çingiz Qurbanov sərrast atəşlə 4 erməni döyüşçüsünü məhv edib. Nəticədə Çingiz Qurbanovun nəşi 39 gün erməni tərəfdə qalıb. 2017-ci il fevralın 5-də  Çingiz Qurbanovun nəşi Azərbaycan tərəfə təhvil verilib və Qusar şəhərində Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib.
2017-ci il fevralın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanılmasında xüsusi xidmətlərinə və döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən göstərdiyi şəxsi igidliyə görə Çingiz Salman oğlu Qurbanov “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” adına layiq görülüb.
Şəhid Çingiz Qurbanova məxsus təqdim etdiyimiz dəyərli materiallar (qısaqol hərbi səhra köynək, pul qabı, qol saatı, hərbi xidmətə çağırış vərəqəsi, ailəsinin Prezident İlham Əliyevlə görüşünün fotoşəkli, “Çingiz dastanı” adlı kitab və onun haqqında buklet) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunur.

Прошло 6 лет со дня гибелли Национального Героя Азербайджана, шехида Чингиза Курбанова
Прошло 6 лет со дня гибели солдата Вооруженных Сил Азербайджана, Национального Героя Азербайджана Чингиза Гурбанова.
Чингиз Салман оглы Гурбанов родился 24 ноября 1994 года в селе Хазра Гусарского района. В 2001-2012 годах учился в средней школе села Хазра. В 2012 году поступил на факультет Специальной техники и технологии Азербайджанского технического университета.
В 2016 году Чингиз Гурбанов был призван на действительную военную службу. 29 декабря 2016 года героически погиб при предотвращении диверсионной деятельности армянской разведывательной группы на азербайджано-армянской государственной границе. Чингиз Гурбанов метким огнем уничтожил четыре армянских боевика. В результате неравного боя тело Чингиза Гурбанова в течение 39 дней пролежало на вражеской территории. 5 февраля 2017 года окоченевший труп Чингиза был передан азербайджанской стороне и похоронен на Аллее Шехидов города Гусары.
7 февраля 2017 года приказом Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Вооружёнными Силами Ильхама Алиева за особые заслуги в борьбе за территориальную целостность Азербайджанской Республики и мужество при выполнении боевых задач Чингизу Салман оглы Гурбаноу было присвоено звание «Национальный герой Азербайджана».
Представленные ценные материалы шехида Чингиза Гурбанова (военная гимнастерка с короткими рукавами, портмане, наручные часы, военный билет призывника, фото, отражающее встречу его семьи с Президентом Ильхамом Алиевым, книга «Чингиз Дастаны» и буклет) хранятся в фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.