1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə birbaşa Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin baş katibi Mixail Qorbaçovun əmri ilə SSRİ Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsi və Daxili İşlər Nazirliyinin qoşun hissələri Bakıya və Azərbaycanın bir neçə rayonuna yeridilib, dinc əhali ağır texnikadan və müxtəlif tipli silahlardan atəşə tutularaq, kütləvi qətlə yetirilib. Sovet ordusunun xüsusi təyinatlı dəstələrinin və daxili qoşunların iri kontingentinin Bakını zəbt etməsi xüsusi qəddarlıq və misli görünməmiş vəhşiliklə müşayiət edilib. Fövqəladə vəziyyətin tətbiqi əhaliyə elan olunanadək, hərbi qulluqçular 82 nəfəri amansızcasına qətlə yetirib, 20 nəfəri ölümcül yaralayıb. Fövqəladə vəziyyət elan edildikdən sonra isə bir neçə gün ərzində Bakı şəhərində 21 nəfər öldürülüb. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmadığı rayon və şəhərlərdə - yanvarın 25-də Neftçalada və yanvarın 26-da Lənkəranda daha 8 nəfər qətlə yetirilib.
Beləliklə, qoşunların qanunsuz yeridilməsi nəticəsində Bakıda və ətraf rayonlarında 131 nəfər öldürülüb, 744 nəfər yaralanıb. Həlak olanların arasında qadınlar, uşaqlar və qocalar, həmçinin təcili yardım işçiləri və milis nəfərləri olub.
Qoşunların qanunsuz yeridilməsi həm də dinc əhali arasında kütləvi həbslərlə müşayiət olunub. Əməliyyatların gedişi boyunca paytaxt Bakı və respublikanın digər şəhər və rayonlarından 841 nəfər qanunsuz həbs edilib, onlardan 112-si SSRİ-nin müxtəlif şəhərlərindəki həbsxanalara göndərilib. Hərbi qulluqçular tərəfindən 200 evə, 80 avtomobilə, o cümlədən təcili yardım maşınlarına atəş açılıb, yandırıcı güllələrin törətdiyi yanğınlar nəticəsində külli miqdarda dövlət və şəxsi əmlak məhv edilib.
1990-cı il yanvar qurbanları simvolik olaraq “20 Yanvar şəhidi” adlanır. Ümumilikdə, Azərbaycanın 150 nəfər “20 Yanvar şəhidi” vardır.
Yanvar faciəsi ümumxalq hüznü olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığını, mətinliyini göstərdi. Sovet ordusunun amansızlığına və qəddarlığına, Bakıda fövqəladə vəziyyət tətbiq edilməsinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı yanvarın 22-də paytaxtın “Azadlıq” meydanında 20 Yanvar şəhidlərinin dəfni ilə əlaqədar matəm yürüşü keçirib. Şəhidlər xiyabanındakı dəfn mərasimində 2 milyona yaxın insan iştirak edib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunda mühafizə olunan çoxsaylı əsərlərlə yanaşı, Azərbaycan xalqının unudulmaz tarixini əks etdirən əsərlər də yer alır. 20 Yanvar hadisələrinə həsr olunmuş təqdim etdiyimiz rəsm əsərləri fondda “20 Yanvar qurbanları”, “Azdlıq meydanı.Vida mərasimi”, “Şəhidlər xiyabanı”, “Rus tankları Bakıda”, “Bakı limanında gəmilərin fəryadı” adları altında mühafizə olunur.

В ночь с 19 на 20 января 1990 года непосредственно по распоряжению Генерального секретаря ЦК КПСС Михаила Горбачева, войска Министерства обороны СССР, Комитета государственной безопасности и Министерства внутренних дел были дислоцированы в Баку и ряде районов Азербайджана и мирное население подверглось массовому расстрелу из тяжелой техники и различных видов оружия. Оккупация Баку спецназом Советской армии и крупным контингентом внутренних войск сопровождалась особой жестокостью и беспрецедентной жестокостью. Не объявив населению о введении чрезвычайного положения, военнослужащие безжалостно убили 82 человека и смертельно ранили 20 человек. После объявления чрезвычайного положения в Баку за несколько дней погиб 21 человек. Еще восемь человек погибли в районах и городах, где не было объявлено чрезвычайное положение - 25 января в Нефтчале и 26 января в Лянкяране.
Итак, в Баку и прилегающих к нему районах в результате незаконной переброски войск погиб 131 человек и 744 получили ранения. Среди погибших были женщины, дети и старики, а также сотрудники скорой помощи и милиционеры.
Незаконный ввод войск также сопровождался массовыми арестами мирных жителей. В ходе операций из Баку и других городов и районов республики были незаконно арестованы 841 человек, из них 112 отправлены в тюрьмы разных городов СССР. Военнослужащие обстреляли 200 жилых домов, 80 автомобилей, в том числе машины скорой помощи, в результате пожаров, вызванных зажигательными пулями, уничтожено большое количество государственного и частного имущества.
Жертв января 1990 года символически называют «шехидами 20 января». Всего в Азербайджане 150 «шехидов 20 января».
Январская трагедия не только стала национальным трауром, но и показала несгибаемость и решимость воли азербайджанского народа. Несмотря на безжалостность и жестокость советской армии и введение в Баку чрезвычайного положения, 22 января азербайджанский народ провел траурное шествие в связи с захоронением шехидов 20 января на площади «Азадлыг» столицы. На траурной церемонии на Аллее шехидов присутствовало около 2 миллионов человек.
Помимо многочисленных произведений, хранящихся в Фонде Изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана, есть и произведения, отражающие незабываемую историю азербайджанского народа. Представленные нами картины, посвященные событиям 20 января, «Жертвы 20 января», «Площадь Азадлыг. Церемония прощания», «Аллея шехидов», «Русские танки в Баку», "Плач кораблей в Бакинском порту" хранятся в фонде музея.