Mədəni irsin qorunması, təbliği və turizm infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar Basqal Dövlət Tarix-Mədəniyyət qoruğu və Basqal Qəsəbə Mədəniyyət evinin birgə təşkilatçılığı ilə Basqalda “Muzeylərdə ekskursiya işinin təşkili” adlı təlim keçirilib. Təlimin məqsədi muzey bələdçilərinin nəzəri və praktik biliklərini artırmaqdan ibarət olub.
Təlimdə Basqal Mədəniyyət Evinin, Basqal Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun, "Beşbarmaq dağı" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun, “Diri Baba Türbəsi” memarlıq abidəsinin əməkdaşları ilə yanaşı, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fəaliyyət göstərən “Gənc muzeyşünaslar və muzeysevərlər klubu”nun üzvləri də iştirak ediblər.
Təlim muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin elmi işçisi Sahibə Ələkbərova tərəfindən aparılıb. S.Ələkbərova muzeylərdə elmi-kütləvi işin əsas hissəsini təşkil edən ekskursiyanın mövcud nöqsan və çatışmazlıqları, bələdçilərin nəzəri və praktik bilik səviyyəsi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Təlimin yekununda iştirakçılarla geniş fikir mübadiləsi aparılıb və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Sonda iştirakçılara sertifikat təqdim edilib.

В целях защиты, популяризации и развития туристической инфраструктуры культурного наследия Баскальский государственный историко-культурный заповедник и Дом культуры посёлка Баскал организовали в Баскале тренинг на тему «Организация экскурсий в музеях». Тренинг был посвящён повышению теоретических и практических знаний музейных экскурсоводов.
На тренинге наряду с Баскальским домом культуры, Баскальским государственным историко-культурным заповедником, Государственным историко-культурным и природным заповедником «Гора Бешбармаг», Архитектурным памятником гробницы «Дири Баба» также приняли участие члены «Клуба молодых музееведов и любителей музеев», действующего в Национальном музее истории Азербайджана.
Тренинг провела научный сотрудник Отдела инноваций и образовательных программ музея Сахиба Алекперова. С. Алекперова подробно рассказала о существующих недостатках и недочётах экскурсионной деятельности, являющейся основной частью научно-массовой работы в музеях, уровне теоретических и практических знаний экскурсоводов.
По окончании тренинга с участниками состоялся широкий обмен идеями и даны ответы на их вопросы. В конце участникам были вручены сертификаты.