AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Avropa Komissiyasının “Horizon Avropa” Proqramı üzrə layihə təkliflərinin yazılmasına dair üçgünlük təlim keçirilib.
Təlimdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova iştirak edib.
Düşərgə Avropa Komissiyası (AK) və AMEA tərəfindən Azərbaycan tədqiqatçılarının, dövlət və özəl sektorlardan olan mütəxəssislərin “Horizon Avropa” Proqramında uğurlu iştirakının təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilib. Təlim Avstriyadan olan ekspert Qorazd Veis (Gorazd Weiss) və italiyalı ekspert Bruno Mourenza (Bruno Mourenza) tərəfindən aparılıb.
Təlimlər Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənir. “Horizon Avropa” Proqramının 2023-2024-cü illər üçün iş proqramı, çağırışların müəyyənləşdirilməsi, layihə təkliflərinin yazılma qaydası, qiymətləndirmə kriteriyaları barədə məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb, nəzəri və praktik dərslər keçirilib, uğurlu təcrübə təqdim edilib. Daha sonra müəyyən edilmiş mövzular üzrə qrup işləri icra edilib.

В Центральной научной библиотеке НАНА прошел трехдневный тренинг по написанию проектных предложений в рамках программы Европейской Комиссии «Горизонт Европа».
В тренинге приняла участие ученый секретарь Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и. Севиндж Насирова.
Лагерь был организован Европейской комиссией (ЕК) и НАНА с целью обеспечения успешного участия азербайджанских исследователей, экспертов из государственного и частного секторов в программе «Горизонт Европа». Тренинги при поддержке Европейского Союза проводились австрийским экспертом Гораздом Вайсом и итальянским экспертом Бруно Моуренца.
Участникам была дана информация о работе Программы «Горизонт Европа» на 2023-2024 годы, определении задач, порядке написания проектных предложений, критериях оценки, проведены теоретические и практические занятия, был представлен успешный опыт. Позже была проведена групповая работа по определенным темам.