Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) birgə təşkilatçılığı ilə həmin universitetdə “Xocalı Dosyesi” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Universitetin tələbələri I Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistan və Azərbaycanda hakimiyyətdə olan şəxs və ideoloqların siyasi əqidələri, sitatları, qəzet çıxarışları və slaydların müşayiəti ilə çıxış ediblər. Daha sonra Xocalıdakı cinayətlərin təşkili və törədilməsində iştirak etmiş şəxslərin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə iştirakçıların hər biri “Kimdir müqəssir?” sualına yazılı olaraq, cavab veriblər.
Sonda muzeyin dəvəti ilə tədbirə qatılmış Xocalı soyqırımı şahidi, Xocalı şəhər 2 saylı orta məktəbin tarix müəllimi Səbuhi Əbdülov, muzeyin “Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi” şöbəsinin elmi işçisi Ləman Musayeva və ADPU-nun Ümumi Tarix və Tarixin Tədrisi Texnologiyası kafedrasının müdiri t.e.d. Sevinc Əliyeva çıxış edərək, sülh və insanlıq əleyhinə törədilmiş Xocalı faciəsinə Beynəlxalq hüquqi qiymətin verilməsi üçün hər kəsin “Xocalıya ədalət” kompaniyasına qoşulmasının zərurətini bildirdilər.

В связи с 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида при совместной организации Национального музея истории Азербайджана и Азербайджанского государственного педагогического университета (АГПУ) в данном университете было проведено мероприятие под названием «Ходжалинское досье».Участники мероприятия минутой молчания почтили память героев, павших за свободу и территориальную целостность нашей страны.
Студенты университета в сопровождении слайдов выступали с цитатами из газетных статей политических деятелей и идеологов, находившихся у власти в период Первой карабахской войны. Затем, с целью установления лиц, участвовавших в организации и совершении преступлений в Ходжалы, каждый из участников письменно ответил на вопрос «Кто является виновником?».
В завершение на мероприятии выступили приглашённый со стороны музея очевидец ходжалинских событий, учитель истории средней школы № 2 города Ходжалы Сабухи Абдулов, научный сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана» музея Ляман Мусаева, заведующая кафедрой всеобщей истории и технологии преподавания истории АГПУ, д.и.н. Севиндж Алиева, которые высказались за присоединение к компании «Справедливость для Ходжалы», чтобы дать международно-правовую оценку Ходжалинской трагедии, совершенной против мира и человечества.