Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının Baş məclisinin qərarı ilə 1972-ci ildən etibarən hər il martın 1-i bu təşkilata üzv ölkələrdə Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd olunur.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində ümumdünya Mülki Müdafiə gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbirdə Mülki müdafiə qərargahının rəisi, t.ü.f.d. Rasim Sultanov çıxışında mülki müdafiənin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, belə tədbirlərin təşkili baş verə biləcək təbii fəlakət, yanğın və qəza hadisələri zamanı düzgün təxliyə qaydalarının öyrənilməsi üçün vacibdir.
Tədbirdə, həmçinin, muzey əməkdaşlarına qəza və təbii fəlakətlər zamanı görüləcək müəyyən davranış qaydaları haqqında məlumat verildi və xüsusi avadanlıqalarından necə istifadə olunması əyani şəkildə göstərildi.

Согласно решению Генеральной Ассамблеи Международной организации гражданской обороны, с 1972 года ежегодно 1 марта в странах-членах этой организации отмечается Всемирный день гражданской обороны как массовое гуманитарное мероприятие.
В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню гражданской обороны. На мероприятии выступил начальник штаба Гражданской обороны музея д.ф.п.и. Расим Султанов. Говоря о важности гражданской обороны, он отметил, что организация подобных мероприятий необходима для обучения правилам эвакуации при стихийных бедствиях, пожарах и авариях.
На мероприятии сотрудники музея также были проинформированы о некоторых правилах поведения при авариях и стихийных бедствиях, а также наглядно было продемонстрировано, как пользоваться специальной техникой.