Bu gün Azərbaycan Cümhuriyyətinin Milli Şurasının sədri, XX əsr Azərbaycan tarixinin böyük şəxsiyyəti Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anım günüdür.
Axund Hacı Molla Ələkbər oğlu Məhəmməd Əmin Rəsulzadə 31 yanvar 1884-cü ildə Bakının Novxanı kəndində anadan olub. O, Bakı Texniki məktəbində təhsil alıb. Lakin təhsilini yarımçıq qoyaraq, siyasi fəaliyyətə başlayıb. 1902-ci ildə on yeddi yaşlı M.Ə.Rəsulzadə "Müsəlman gənclik təşkilatı"nı yaradıb. Bu, XX əsrdə Azərbaycanda rus müstəmləkə üsul-idarəsinə qarşı gizli mübarizə aparan ilk siyasi təşkilat idi. 1917-ci ildən Məhəmməd Əmin Rəsulzadə o zaman Azərbaycanın ən böyük siyasi qüvvəsi olan "Müsavat" partiyasının lideri olub. Milli istiqlal hərəkatımızın və müsəlman Şərqində ilk respublika üsul-idarəsi olan Azərbaycan Cümhuriyyətinin təməlini qoyan Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin inqilabi fəaliyyətinin ilk illəri də məhz bu dövrə təsadüf edir.
1917-ci ilin payızında M.Ə.Rəsulzadə Rusiya parlamentinə Azərbaycan və Türküstandan millət vəkili seçilib. 1918-ci il mayın 26-da Zaqafqaziya Seymi daxili fraksiyaların çəkişmələri nəticəsində ləğv olunub. Həmin ayın 27-də Seymin müsəlman fraksiyasına daxil olan müxtəlif partiyaların üzvlərindən ibarət olan Azərbaycan Milli Şurası yaranıb. Səs çoxluğu ilə M.Ə.Rəsulzadə Milli Şuranın sədri seçilib.
1918-ci il mayın 28-də bütün ölkələrin radio stansiyaları və qəzetləri Azərbaycan istiqlaliyyətinin elan olunmasını dünyaya yaydılar. Bu o demək idi ki, Azərbaycan xalqı öz varlığını, bir xalq kimi mövcudluğunu bütün bəşəriyyətə çatdırır və milli dövlətinin qurulduğunu bəyan edirdi. Fətəli Xan Xoyskinin başçılığı ilə Azərbaycan cümhuriyyəti hökuməti təşkil olundu. Beləliklə, Azərbaycan xalqı nəinki türk xalqları arasında, həmçinin bütün Şərqdə ilk dəfə olaraq respublika qurdu. Lakin Azərbaycan Cümhuriyyətinin ömrü cəmi 23 ay çəkdi. 1920-ci ilin 28 aprelində Azərbaycanın sovet Rusiyası tərəfindən işğalından sonra M.Ə.Rəsulzadə vətəni tərk etmək məcburiyyəti ilə üzləşdi. Uzun illər xaricdə Azərbaycanın azadlığı uğrunda mübarizə aparmış M.Ə.Rəsulzadə 1955-ci il martın 6-da Ankarada şəkər xəstəliyindən vəfat etdi.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında M.Ə.Rəsulzadənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən çox saylı eksponatlar qorunur. Həmin dəyərli materiallar Azərbaycan Cümhuriyyəti və mühacirət dövrü tariximizin tədqiqi və təbliği baxımından əhəmiyyətlidir. Bu nümunələr arasından muzeyin Sənədli mənbələr fondunda mühafizə olunan M.Ə.Rəsulzadənin azərbaycanlı mühacir Süleyman Təkinərə Türkiyədə yaşadığı dövrdə yazdığı məktublarını və Köməkçi materiallar fondunda qorunan fotoşəklini təqdim edirik.
Həmçinin, M.Ə.Rəsulzadənin həyat və fəaliyyətinin ictimaiyyətə çatdırılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində muzeydə bir çox əhəmiyyətli tədbirlər, konfranslar keçirilib.

Сегодня день памяти председателя Национального Совета Азербайджана, госдарственного, политического и общественного деятеля ХХ века Мамеда Эмина Расулзаде.
Мамед Эмин Расулзаде Ахунд Хаджи Молла Алекпер оглы родился 31 января 1884 года в селе Новханы, Баку. Учился в Бакинской технической школе. Однако, оставив свое образование, он занялся политической деятельностью. В 1902 году в семнадцатилетнем возрасте М.Э. Расулзаде создал «Мусульманскую молодежную организацию». Это была первая политическая организация, которая в ХХ веке тайно боролась против российского колониального господства в Азербайджане. С 1917 года Мамед Эмин Расулзаде был лидером партии «Мусават», которая в то время была крупнейшей политической силой в Азербайджане. Первые годы революционной деятельности Мамеда Эмина Расулзаде, заложившего основы движения за национальную независимость и первой республиканской системы управления во всем восточном и исламском мире, совпадают именно с этим периодом.
В 1917 году Мамед Эмин Расулзаде от Азербайджана и Туркестана был избран депутатом в Российский парламент. 26 мая 1918 г. в результате внутренних фракционных разногласий Закавказский Сейм был распущен. 27 числа того же месяца был создан Национальный Совет Азербайджана, состоящий из представителей различных партий, входящих в мусульманскую фракцию Сейма. Большинством голосов председателем Национального совета был избран М.Э.Расулзаде.
28 мая 1918 года радиостанции и газеты всех стран распространили в мире информацию о провозглашении независимости Азербайджана. Это означало, что азербайджанский народ сообщил всему человечеству о своем существовании, как нации и объявил о создании своего национального государства. Под руководством Фатали хана Хойского было сформировано Правительство Азербайджанской Республики. Таким образом, азербайджанский народ впервые создал республику не только среди тюркских народов, но и на всём Востоке. Однако, Азербайджанская Республика просуществовала всего 23 месяца. После оккупации Азербайджана Советской Россией 28 апреля 1920 года М.Э.Расулзаде был вынужден покинуть родину. Даже будучи за границей, М.Э.Расулзаде долгие годы продолжал борьбу за свободу Азербайджана. Скончался он от диабета 6 марта 1955 года в Анкаре.
В фондах Национального музея истории Азербайджана хранятся экспонаты, отражающие жизнь и деятельность М.Э.Расулзаде. Эти ценные материалы важны с точки зрения исследования и пропаганды истории Азербайджанской Республики и периода политэмиграции. Из данных материалов мы представляем письма М.Э. Расулзаде азербайджанскому эмигранту Сулейману Текинеру, написанные в период их нахождения в Турции. Письма хранятся в Фонде документальных источников музея, а представленная фотография - в Фонде вспомогательных материалов.
Также с целью передачи будущим поколениям информации об общественной деятельности и жизни М.Э.Расулзаде, в музее был проведён ряд важных конференций и мероприятий.