Bu gün Azərbaycan Cümhuriyyətinin Milli Şurasının sədri, XX əsr Azərbaycan tarixinin böyük şəxsiyyəti Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anım günüdür.
Axund Hacı Molla Ələkbər oğlu Məhəmməd Əmin Rəsulzadə 31 yanvar 1884-cü ildə Bakının Novxanı kəndində anadan olub. O, Bakı Texniki məktəbində təhsil alıb. Lakin təhsilini yarımçıq qoyaraq, siyasi fəaliyyətə başlayıb. 1902-ci ildə on yeddi yaşlı M.Ə.Rəsulzadə "Müsəlman gənclik təşkilatı"nı yaradıb. Bu, XX əsrdə Azərbaycanda rus müstəmləkə üsul-idarəsinə qarşı gizli mübarizə aparan ilk siyasi təşkilat idi. 1917-ci ildən Məhəmməd Əmin Rəsulzadə o zaman Azərbaycanın ən böyük siyasi qüvvəsi olan "Müsavat" partiyasının lideri olub. Milli istiqlal hərəkatımızın və müsəlman Şərqində ilk respublika üsul-idarəsi olan Azərbaycan Cümhuriyyətinin təməlini qoyan Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin inqilabi fəaliyyətinin ilk illəri də məhz bu dövrə təsadüf edir.
1917-ci ilin payızında M.Ə.Rəsulzadə Rusiya parlamentinə Azərbaycan və Türküstandan millət vəkili seçilib. 1918-ci il mayın 26-da Zaqafqaziya Seymi daxili fraksiyaların çəkişmələri nəticəsində ləğv olunub. Həmin ayın 27-də Seymin müsəlman fraksiyasına daxil olan müxtəlif partiyaların üzvlərindən ibarət olan Azərbaycan Milli Şurası yaranıb. Səs çoxluğu ilə M.Ə.Rəsulzadə Milli Şuranın sədri seçilib.
1918-ci il mayın 28-də bütün ölkələrin radio stansiyaları və qəzetləri Azərbaycan istiqlaliyyətinin elan olunmasını dünyaya yaydılar. Bu o demək idi ki, Azərbaycan xalqı öz varlığını, bir xalq kimi mövcudluğunu bütün bəşəriyyətə çatdırır və milli dövlətinin qurulduğunu bəyan edirdi. Fətəli Xan Xoyskinin başçılığı ilə Azərbaycan cümhuriyyəti hökuməti təşkil olundu. Beləliklə, Azərbaycan xalqı nəinki türk xalqları arasında, həmçinin bütün Şərqdə ilk dəfə olaraq respublika qurdu. Lakin Azərbaycan Cümhuriyyətinin ömrü cəmi 23 ay çəkdi. 1920-ci ilin 28 aprelində Azərbaycanın sovet Rusiyası tərəfindən işğalından sonra M.Ə.Rəsulzadə vətəni tərk etmək məcburiyyəti ilə üzləşdi. Uzun illər xaricdə Azərbaycanın azadlığı uğrunda mübarizə aparmış M.Ə.Rəsulzadə 1955-ci il martın 6-da Ankarada şəkər xəstəliyindən vəfat etdi.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında M.Ə.Rəsulzadənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən çox saylı eksponatlar qorunur. Həmin dəyərli materiallar Azərbaycan Cümhuriyyəti və mühacirət dövrü tariximizin tədqiqi və təbliği baxımından əhəmiyyətlidir. Bu nümunələr arasından muzeyin Sənədli mənbələr fondunda mühafizə olunan M.Ə.Rəsulzadənin azərbaycanlı mühacir Süleyman Təkinərə Türkiyədə yaşadığı dövrdə yazdığı məktublarını və Köməkçi materiallar fondunda qorunan fotoşəklini təqdim edirik.
Həmçinin, M.Ə.Rəsulzadənin həyat və fəaliyyətinin ictimaiyyətə çatdırılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində muzeydə bir çox əhəmiyyətli tədbirlər, konfranslar keçirilib.

It is the remembrance day of the leader of the Azerbaijan National Movement, Mahammad Amin Rasulzade
Today is the memorial day of the chairman of the National Council of the Azerbaijan Democratic Republic, the great figure of the history of Azerbaijan in the 20th century, Mahammad Amin Rasulzade.
Mahammad Amin Rasulzadeh, son of Akhund Haji Molla Alakbar, was born on January 31, 1884 in the village of Novkhani of Baku. He studied at Baku Technical School. However, he left his education unfinished and started political activity. In 1902, seventeen-year-old M.A. Rasulzade founded the "Muslim Youth Organization". It was the first political organization that secretly fought against the Russian colonial rule in Azerbaijan in the 20th century. Since 1917, Mahammad Amin Rasulzadeh was the leader of the "Musavat" party, which was the largest political force in Azerbaijan at that time. The first years of the revolutionary activity of Mahammad Amin Rasulzadeh, who laid the foundation of the Azerbaijan Democratic Republic, which was the first republican system of administration in the Muslim East, also coincide with this period.
In the fall of 1917, M.A. Rasulzadeh was elected a Member of Parliament from Azerbaijan and Turkestan to the Russian parliament. On May 26, 1918, the Transcaucasian Seim was dissolved as a result of internal factional disputes. On the 27th of the same month, the National Council of Azerbaijan was formed, consisting of members of various parties included in the Muslim faction of the Seim. M.A. Rasulzadeh was elected the chairman of the National Council by the majority of votes.
On May 28, 1918, radio stations and newspapers of all countries announced the declaration of Azerbaijan's independence to the world. This meant that the people of Azerbaijan communicated their existence, their existence as a nation to all mankind and declared that their national state was established. The government of the Azerbaijan Democratic Republic was formed under the leadership of Fatali Khan Khoyski. Thus, the Azerbaijani people established a republic not only among the Turkic peoples, but also for the first time in the whole East. However, the Azerbaijan Democratic Republic lasted only 23 months. After the occupation of Azerbaijan by Soviet Russia on April 28, 1920, M.A. Rasulzade was forced to leave the homeland. M.A. Rasulzadeh, who fought for Azerbaijan's freedom abroad for many years, died of diabetes on March 6, 1955 in Ankara.
A large number of exhibits reflecting the life and activities of M.A. Rasulzade are preserved in the funds of the National Museum of Azerbaijan History. Those valuable materials are important in terms of research and promotion of the history of the Azerbaijan Democratic Republic and the emigration period. Among these examples, we present M.A. Rasulzade's letters to the Azerbaijani immigrant Suleyman Tekinar, preserved in the Documentary sources fund of the museum, and his photograph preserved in the Auxiliary materials fund.
In addition, many significant events and conferences were held in the museum in order to convey the life and activities of M.A. Rasulzade to the public and to pass them on to future generations.