Muzeydə “Rusiya-Mədəniyyət” telekanalının sifarişi ilə Qafqaz Albaniyası ilə bağlı kolleksiyalar barədə sənədli filmin çəkilişi aparılıb
7 aprel 2023-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Rusiya Federasiyasının «Россия-Культура» (“Rusiya-Mədəniyyət”) dövlət maarifləndirici telekanalının sifarişi ilə yeni layihə çərçivəsində sənədli film çəkilişləri aparılıb. Çəkiliş muzeyin Arxeologiya fondunda qorunan Qafqaz Albaniyası ilə bağlı kolleksiyaların mövzusuna həsr olunub. Çəkiliş zamanı Arxeologiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi, t.ü.f.d. Emin Məmmədov əsasən alban döyüşçüsünün silah-sursat toplusu, Mingəçevir arxeoloji kompleksindən xristianlığa aid tapıntılar (VI əsrə aid məbədin daş paytaxtı, şamdan və alban yazıları olan qablar, xaçlar) və digər artefaktlarla bağlı müsahibə verib.
Çəkiliş bitdikdən sonra sözügedən sənədli filmin müəllifi və rejissoru Yevgeni Bezborodov muzey rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirib.

По заказу телеканала «Россия-Культура» в музее был снят документальный фильм о коллекциях, связанных с Кавказской Албанией
7 апреля 2023 года в Национальном музее истории Азербайджана по заказу Государственного образовательного телеканала «Россия-Культура» Российской Федерации в рамках нового проекта был снят документальный фильм. Съемки были посвящены хранящейся в музее археологической коллекции, относящейся к Кавказской Албании. Научный сотрудник научно-фондового отдела Археологии музея, д.ф.п.и. Эмин Мамедов дал подробную информацию о коллекции оружия и амуниции албанского воина, находках из Мингячевирского археологического комплекса, (каменная капитель храма VI в., подсвечники и сосуды с албанскими надписями, кресты) и других артефактах, связанных с христианством.
По окончании съемок автор и режиссер упомянутого документального фильма Евгений Безбородов выразил благодарность руководству музея.