Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev - Azərbaycan mədəniyyətinin ən böyük himayədarı” adlı müsabiqə-sərgi keçirilib. Tədbirdə 2 saylı Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdləri, gənc rəssamlar, incəsənət xadimləri, muzey əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli yolu, müstəqillik tariximizi gələcək nəsilə əyani aşılamaq və bu tarixi əks etdirən istedadlı uşaqların 30-a yaxın rəsm əsəri və əl işlərini təqdim etməkdir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, t.e.d., dosent Fərhad Cabbarov açaraq, tədbirin əhəmiyyəti və Heydər Əliyevin mədəniyyətimizin inkişafındakı xidmətlərindən bəhs edib. F.Cabbarov qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyi ilə əlaqədar muzeydə, yaxud muzeydənkənar mütəmadi maarifləndirici tədbirlər keçirilir.
Sonra muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi, müsabiqə-sərginin kuratoru Aynur Babayeva fotoslaydın müşayiəti ilə çıxış edərək, Heydər Əliyevin Azərbaycan muzeylərinin inkişafındakı rolu və müsabiqə haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Daha sonra iştirakçılar Heydər Əliyevin çıxışı və onun fəaliyyəti ilə bağlı videoçarxı izləyiblər.
Sonra İncəsənət Gimnaziyasının kiçikyaşlı ifaçısı Heydər Əliyevə həsr olunmuş musiqi nömrəsi ilə çıxış edib.
Onu da qeyd edək ki, tədbirdə dəyərli incəsənət xadimlərindən ibarət münsiflər heyəti: Əməkdar incəsənət xadimi, "Sənətşünaslığın təbliği" İctimai Birliyinin sədri, s.ü.f.d., professor Ziyadxan Əliyev, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədr müavini, Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamı, professor Ağaəli İbrahimov, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası nəzdində İncəsənət Kollecinin direktoru Nigar Quluzadə, muzeyin Bərpa laboratoriyasının bərpaçı-rəssamı, Azərbaycan Respublikasının əməkdar mədəniyyət işçisi, sənətşünas Gülşən Hacıyeva. muzeyin Təsviri incəsənət fondunun müdiri, m.ü.f.d. Nardanə Yusifova iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları sərgi ilə yaxından tanış olublar. Təqdim olunmuş işlər haqqında müzakirələrdən sonra münsiflər heyəti 3 nəfər qalib seçib və 4 nəfərə həvəsləndirici yerlər veriblər.
I yerin qalibi AMK İncəsənət Gimnaziyasının şagirdi 12 yaşlı Sofiya Aslanova H.Əliyevin büstünü hazırlayıb təqdim etmişdir. II yerə AMK İncəsənət Gimnaziyasının şagirdi 8 yaşlı Fatimə Musayeva və III yerə gənc rəssam Nargilə Ələsgərova layiq görülmüşlər. Qaliblər Fəxri Fərmanla təltif olunub və onlara muzeyin xüsusi hədiyyələri təqdim edilib. Bütün işçtirakçılara isə fəal iştirakına görə sertifikatlar verilib.

В Национальном музее истории Азербайджана в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике, состоялся конкурс-выставка под названием «Гейдар Алиев – величайший покровитель азербайджанской культуры», посвященный 100-летию со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева. В мероприятии приняли участие учащиеся Центра развития детей и молодежи № 2 и Художественной гимназии при Азербайджанской Национальной Консерватории, юные художники, деятели искусства, сотрудники музея и представители СМИ.
Основная цель мероприятия – наглядно донести до следующего поколения историю нашей независимости, почетный путь основателя независимого Азербайджана Гейдара Алиева, а также представить около 30 картин и рукоделий талантливых детей, отражающие эту историю.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики минутой молчания почтили память великого лидера Гейдара Алиева и наших шехидов, павших за территориальную целостность республики.
Мероприятие открыл заместитель директора музея по научной работе, д.и.н., доцент Фархад Джаббаров, который рассказал о важности мероприятия и заслугах Гейдара Алиева в развитии нашей культуры. Ф. Джаббаров отметил, что в связи со 100-летием со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева в музее и за его пределами проводятся регулярные просветительские мероприятия.
Затем главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ музея, куратор конкурса-выставки Айнур Бабаева рассказала о конкурсе и в сопровождении фотослайдов дала участникам подробную проинформацию о роли Гейдара Алиева в развитии азербайджанских музеев. Участники посмотрели видеоролик с выступлением Гейдара Алиева и о его деятельности.
Затем учащийся Художественной гимназии исполнил музыкальный номер, посвященный Гейдару Алиеву.
Также следует отметить, что в состав жюри мероприятия входили заслуженные художники: Заслуженный деятель искусств, председатель Общественного объединения «Содействие искусствознанию», профессор Зиядхан Алиев, заместитель председателя Союза художников Азербайджана, народный художник республики Азербайджана, профессор Агаали Ибрагимов, директор Художественного колледжа при Азербайджанской государственной академии художеств Нигяр Гулузаде, художник-реставратор реставрационной лаборатории музея, заслуженный деятель культуры Азербайджанской Республики, искусствовед Гюльшан Гаджиева. заведующая Фондом изобразительного искусства музея, д.ф.п.а. Нардана Юсифова.
Участники мероприятия ознакомились с выставкой. После обсуждения представленных работ жюри выбрало трёх победителей и четверым предоставило поощрительные места .
Обладателем 1-го места стала 12-летняя Софья Асланова, ученица Художественной гимназии АНК, которая подготовила и представила бюст Г.Алиева. 2-е место заняла 8-летняя Фатима Мусаева, ученица художественной гимназии АНК, а 3-е место – юная художница Наргила Алескерова. Победители были награждены Почетной грамотой и им были вручены специальные подарки от музея. За активное участие всем участникам были вручены сертификаты.