4 may 2023-cü il tarixində muzeydə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin birgə təşkilatçılığı ilə "Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi konsepsiyasında Azərbaycan gəncliyi" adlı seminar keçirilib.
Seminarda muzey əməkdaşları, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin müəllim və tələbə kollektivi, Heydər Əliyev adına Azərbaycan Hərbi İnstitutunun kursantları və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi açaraq, tədbirin əhəmiyyəti və muzeydə “Heydər Əliyev İli”nə həsr edilmiş silsilə tədbirlərin keçirilməsi haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra BDU-nun Tarix fakültəsinin dosenti, t.ü.f.d. Arzu Xəlilzadə "Heydər Əliyev və Azərbaycanın milli təhlükəsizlik siyasəti", BDU-nun Tarix fakültəsinin müəllimləri- Anar Həmidov "Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə kadr hazırlığında yeni mərhələ", Qənirə Mirzəxanlı "Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi", Sürəyya Allahverdiyeva "Heydər Əliyev və Tarix elmi" adlı məruzələrlə, BDU-nun Tarix fakültəsinin və Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutunun tələbələri müxtəlif mövzularda çıxış edib (azərbaycan, ingilis, rus dillərində).

4 мая 2023 года в музее при совместной организации Национального музея истории Азербайджана и факультета Истории Бакинского Государственного Университета (БГУ) прошёл семинар «Молодежь Азербайджана в политической концепции общенационального лидера Гейдара Алиева», посвящённый 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В семинаре приняли участие сотрудники музея, профессорско-преподавательский и студенческий состав факультета Истории Бакинского Государственного Университета, курсанты Азербайджанского Военного Института имени Гейдара Алиева и представители СМИ.
В начале мероприятия был исполнен Государственный Гимн Азербайджанской Республики. Открывая мероприятие, заведующая отделом инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси, подробно рассказала о важности данного мероприятия и серии мероприятий в музее, посвященных «Году Гейдара Алиева».
Затем с докладами выступили доцент факультета Истории БГУ, д.ф.п.и. Арзу Халилзаде на тему «Гейдар Алиев и политика национальной безопасности Азербайджана», преподаватели Исторического факультета БГУ Анар Гамидов – на тему "Новый этап в подготовке кадров в период правления Гейдара Алиева", Ганира Мирзаханлы - «Гейдар Алиев и молодежь Азербайджана» и Сурайя Аллахвердиева - «Гейдар Алиев и историческая наука», а также студенты факультета Истории БГУ и курсанты Военного института имени Гейдара Алиева (на азербайджанском, английском, русском языках).